Kaapelinhakulaite

Täällä voi puhua vapaasti aiheista joille ei löydy muuta foorumia
Avatar
Hullu-Jussi
Guru
Viestit: 1816
Liittynyt: 25 Marras 2009, 09:58

Re: Kaapelinhakulaite

Viesti Kirjoittaja Hullu-Jussi »

No, huomenna olisi nyt tulossa Metrotechin edellä mainittujen kahden mallin esittely. Odotan mielenkiinnolla, mitä niiden avulla maan alta löytyy.
Avatar
Hullu-Jussi
Guru
Viestit: 1816
Liittynyt: 25 Marras 2009, 09:58

Re: Kaapelinhakulaite

Viesti Kirjoittaja Hullu-Jussi »

Nyt ovat kyseiset laitteet kokeiltu. Tuloksista ei minun ole ymmärrettävistä syistä sopivaa tässä vaiheessa puhua, vaan joudun toteamaan, että asia on luettavissa seuraavasta Koneviestistä.
PHy
Aktiivinen käyttäjä
Viestit: 31
Liittynyt: 15 Huhti 2012, 12:44

Re: Kaapelinhakulaite

Viesti Kirjoittaja PHy »

Hullu-Jussi kirjoitti: Sitten on korkeamman tason ja hintaluokan vLocPro2, jossa etsimen jä lähettimen yhteishinta on 2.600 puntaa verottomana. Viimeksi mainittu lienee se malli, johon PHy:n aikaisemmassa poistauksessa viitattiin.
Juu, kyseessä on nimenomaan lähettimellä pelaava malli, ei noihin muuten voi juuri luottaa paitsi virrallisten sähköjen hakemisessa. Varsinainen kipu ahterissa on tietysti ainakin pk-seudulla olevat täysin metallittomat kuitukaapelit, joita varsinkin Sonera käyttää taloliittymissä. Nämä porkkananväriset sisu-piuhat vielä rapsahtavat poikki helpommin kuin linnunkinttu...
Samaa paskaa on myös Samsungin joissain piuhoissa, oliko peräti 96-kuituistakin. Ainakin neljäkasia on ilman teräksisiä vetovaijereita.

Ammattitaitoisten ihmisten tekemä kaapelinnäyttö on enste paras ratkaisu ropleemiin, toiseksi paras on hyvä johtokartta ja hyvä kaapelinhakulaite.
Kallis ei välttämättä ole paras, mutta kalliskin on halvempi kuin pahimmassa tapauksessa paukahtava korjauslasku.

Niijjjoo, ja sillä konekuskillakin olisi hyvä olla tuntoa hyppysissä ja aikalailla sitä kuudetta aistia myös. Tai ainakin malttia raapia tuuma kerrallaan.
Avatar
steyr
Aktiivinen käyttäjä
Viestit: 64
Liittynyt: 29 Syys 2012, 15:33
Paikkakunta: Espoo

Re: Kaapelinhakulaite

Viesti Kirjoittaja steyr »

Jaa, että tuo vivax oli paras, mutta mikä niistä? Kolme eri mallia oli mainittu teksteissä, mutta jäi sitten vähän epäselväksi, että mikä paras..
Avatar
Hullu-Jussi
Guru
Viestit: 1816
Liittynyt: 25 Marras 2009, 09:58

Re: Kaapelinhakulaite

Viesti Kirjoittaja Hullu-Jussi »

Vivax-Metrotechin vScan-etsintälaite ja vScan-lähetin olivat ne, joita varsinaisesti Metrotechin laitteista haluttiin kokeilla. Ikävä kyllä nämä saatiin vasta jäljestäpäin kokeiltavaksi ja siksi ei ollut mahdollista tehdä suoraa vertailua aiemmin kokeiltuihin C.A.T:iin ja EziCatiin. Vähintäänkin yhtä hyvät ne Metrotechin laitteet oli herkkyydeltään kuin kilpailijansa. Käyttötuntuma vaikutti jotenkin paremmalta, mutta se on sitten jo makuasia.

Kokeilin siinä samalla myös Vivax-Metrotech VLoc ML2-halulaitetta ja sen kanssa Loc-10Tx-lähetintä. Nämä olivat tietysti sitten aivan eri hintaluokassa kuin edellä mainitut, ja olivat sitten myös käytettävyydessä ihan eri tasolla. Ilman muuta hankkisin noi kalliimmat kamppeet, jos asia ei olisi rahasta kiinni.
Vastaa Viestiin