Sivu 1/3

Metsän aarteita

Lähetetty: 24 Elo 2010, 18:43
Kirjoittaja Hullu-Jussi
Parkanossa oli vielä muutama vuosi sitten metsä, joka kätki puiden varjoon maansiirtokoneita, niiden varaosia, sammaloituneita kuorma-autoja ja monia ruostuneita henkilöautoja. Tällä hetkellä tuo metsä on raivattu sekä romuista, että puista. Nämä kuvat on otettu juuri ennen paikan tyhjennystä.

Re: Metsän aarteita

Lähetetty: 24 Elo 2010, 21:52
Kirjoittaja Hullu-Jussi
Tässä muutama kuva lisää samasta paikasta.

Re: Metsän aarteita

Lähetetty: 25 Elo 2010, 20:31
Kirjoittaja Hullu-Jussi
Vielä pari kuvaa. Ehkä hämmästyttävintä tämän metsän tavaroissa oli se, että vain pieni osa oli ns. romua. Enimmäkseen koneet olivat olleet täysin käyttökuntoisia niiden jäädessä seisomaan. Osa oli ollut käytännöllisesti katsoen uusia, kuten kuvassa näkyvä salaojakone. Tarkoitus oli ollut ilmeisesti salaojittaa tilan pellot ja sitä varten oli hankittu asianmukainen kone sekä valtava määrä salaojaputkea. Se oli kuitenkin jäänyt tekemättä. Samoin kuin kylvöt. Siemenviljaa oli kuitenkin varastoitu pitkän ajan tarpeiksi. Leikkuupuimuri oli myös hankittu, mutta se näytti lähes käyttämättömältä. Kaikesta näki, ettei rahasta ole ollut pulaa. Caterpillarin puskukoneita varten oli pelkästään telaston uusia osia kymmeniä tonneja. Käytettyjä telaston osia oli erinäisissä kasoissa ehkä vieläkin enemmän. Verstas oli aikoinaan tarvinnut öljylämmitysjärjestelmän. Niitä oli samantien ostettu kuusi kappaletta. Ylimääräiset olivat vielä tehtaan kuljetuslaatikoissa. Nyt verstaan katto oli romahtanut. Sisällä oli Ford-traktorikaivuri, josta vaihteistoremontti oli jäänyt kesken. Itse traktori näytti hyvin vähän ajetulta.

Re: Metsän aarteita

Lähetetty: 25 Elo 2010, 21:58
Kirjoittaja maximus
Uskomaton paikka toi oli kyllä. Melkonen aikamatka kun siä käveli. Ei ollu P-koskella rahan puutetta. Ostin ton kasipari volvon sieltä ja tein kärryn ja vähä muutakin... Muutama kuvakin löytyy :roll: .

Re: Metsän aarteita

Lähetetty: 25 Elo 2010, 21:59
Kirjoittaja cat
Mikskäs nuo on hylätty tuonne? Kuoliko omistaja vai?

Re: Metsän aarteita

Lähetetty: 26 Elo 2010, 06:09
Kirjoittaja Hullu-Jussi
Ei johtunut kuolemantapauksesta. koko homma oli mutkikkaampi ja vaikea selittää mitenkään järjellisesti. Vähän samantapaisia asioita siinä kai oli taustalla kuin esimerkiksi Mäkisen autovarastoissa aikoinaan Tampereella. Mietin joskus, että näinkö käy, jos rakastaa Caterpillareita enemmän kuin ihmisiä. En tiedä. Mutta niitä Pillareita oli paljon. Ja vielä monessa muussakin paikkaa kuin tuolla Parkanossa. Kuten esim. Helsingissä Rajasaaren lumenkaatopaikalla 80-luvulla. Ihmettelin silloin, miksi niitä puskukoneita piti olla niin julmetun monta, vaikka vain yhtä tarvittiin kerralla. Jäin kerran pällistelemään niitä ja nousin ulos hytistä katselemaan, mutta tämä isäntä tuli välittömästi ajamaan minut pois paikalta.

Re: Metsän aarteita

Lähetetty: 26 Elo 2010, 21:16
Kirjoittaja Northern 1010C
Hullu-Jussi kirjoitti: Mietin joskus, että näinkö käy, jos rakastaa Caterpillareita enemmän kuin ihmisiä. En tiedä. Ihmettelin, miksi niitä puskukoneita piti olla niin julmetun monta, vaikka vain yhtä tarvittiin kerralla.
...voiko caterpillareita rakastaa enemmän kuin ihmisiä... siis mitä? en ymmärrä kysymyksen asettelua... :lol:

...voiko puskukoneita olla liikaa... EI TIETENKÄÄN!...JOKA JAMPALLA PITÄISI OLLA AINA PARI PUSKUKONETTA IHAN VAAN VARALLA, EIHÄN SITÄ KOSKAAN TIEDÄ... :lol: :roll:

Mitä muuten tapahtui tuolle maailman ainoalle Fiskars 1000:lle, älä vaan sano että... :cry:

Re: Metsän aarteita

Lähetetty: 26 Elo 2010, 21:31
Kirjoittaja Hullu-Jussi
Niin, mitä on tapahtunut tuolle Fiskarsille, joka oli tuolla metsässä. Sehän myytiin lähistölle. Oletan, että joku tällä foorumilla voisi tietää.

Tämä Parkanon konemetsä ei tässä maassa ollut suinkaan ainoa tämän tyyppinen konekokoelma. Vuosien varrella näitä on tullut nähtyä pari muutakin. Yhteistä näille kaikille paikoille tai lähinnä niiden omistajille on ollut se, että mitään pakkoa ei ole ollut myydä mitään pois ja vastaavasti rahaa on ollut riittävästi ostaa sitä mitä huvittaa. Yksi tämänkaltainen Caterpillareiden metsävarasto pitäisi olla vielä jäljellä.

Re: Metsän aarteita

Lähetetty: 26 Elo 2010, 22:28
Kirjoittaja maximus
Hullu-Jussi kirjoitti:Niin, mitä on tapahtunut tuolle Fiskarsille, joka oliu tuolla metsässä. Sehän myytiin lähistölle. Oletan, että joku tällä foorumilla voisi tietää.

Tämä Parkanon konemetsä ei tässä maassa ollut suinkaan ainoa tämän tyyppinen konekokoelma. Vuosien varrella näitä on tullut nähtyä pari muutakin. Yhteistä näille kaikille paikoille tai lähinnä niiden omistajille on ollut se, että mitään pakkoa ei ole ollut myydä mitään pois ja vastaavasti rahaa on ollut riittävästi ostaa sitä mitä huvittaa. Yksi tämänkaltainen Caterpillareiden metsävarasto pitäisi olla vielä jäljellä.
Fiskarssin osti kylän turvemies, joka on jo siirtynyt paremmille turvemaille. Ei tietoo mihkä on joutunu vai onko viä perikunnalla?

Re: Metsän aarteita

Lähetetty: 26 Elo 2010, 22:49
Kirjoittaja maximus
Kuva
Kuva