Erikoisia koneita ja omituisia laitoksia
- Hullu-Jussi
- Guru
- Viestit: 1816
- Liittynyt: 25 Marras 2009, 09:58
Erikoisia koneita ja omituisia laitoksia
Tässä muutama sekalainen kuva, jotka olen kaivanut esiin erilaisista "epämääräisten ja selvittämättömien kuvien" laatikoista. Mitään faktatietoja minulla ei näiden kuvien esittämistä laitteista ja keksinnöistä ole. Valitsin kuvat tähän ainoastaan sillä perusteella, että laite tai ratkaisu on omituinen taikka vähintäänkin erikoinen.
- Liitteet
-
- Hauska kärsä pikkukivien siirtelyyn. Peruskone taitaa olla Pillarin 992C.
- Koneita 07.jpg (153.09 KiB) Katsottu 4512 kertaa
-
- Tällä kaiketi voisi rutistella betonia ym. Mutta miksi se on toteutettu noin kovin mutkikkaasti ja hankalan oloisesti?
- Koneita 06.jpg (85.69 KiB) Katsottu 4512 kertaa
-
- Kuva on 70-luvun alusta ja ilmeisesti idänkaupan mukana on tarjottu tämmöistäkin, Näyttäisi olevan tehokkaamman puoleinen keskipakoispumppu lietehommiin.
- Koneita 05.jpg (87.13 KiB) Katsottu 4512 kertaa
-
- Poistokärsän voi kääntää puomin avulla kätevästi sivulle.
- Koneita 04.jpg (97.94 KiB) Katsottu 4512 kertaa
-
- Ei harmainta aavistustakaan, mitä tällä voisi tehdä.
- Koneita 03.jpg (103.54 KiB) Katsottu 4512 kertaa
-
- Husseinin tykin eräs versio eli putken sisällä on noin kolmetonninen puntti, joka saadaan vedettyä ensin ylös vaijerin ja hydraulisylinterin avulla ja sitten putoamaan alas joko päästämällä paineet sylinteristä tai laukaisemalla vaijeri irti puntista. Ei ole tiedossani kumpi mekanismi tässä koneessa on.
- Koneita 02.jpg (99.69 KiB) Katsottu 4512 kertaa
-
- Näyttää kätevältä tavalta siirtää isohkoa konetta. Näiden telojen päihin asetettavien pyörien lisäksi tarvitaan vain sopivan suuri louheauto, johon Kobelcon kauha asetetaan lavalle bröyt-tyyliin ja menoksi.
- Koneita 01.jpg (96 KiB) Katsottu 4512 kertaa