Sany pyrkii Suomen markkinoille

Keskustelua tela- sekä pyöräalustaisista kaivukoneista
Avatar
Hullu-Jussi
Guru
Viestit: 1816
Liittynyt: 25 Marras 2009, 09:58

Sany pyrkii Suomen markkinoille

Viesti Kirjoittaja Hullu-Jussi »

Kiinalainen konevalmistaja Sany on tälle foorumille lähetettyjen postausten perusteella pyrkimässä nyt myös Suomen markkinoille. Nimimerkki maintenant oli aloittanut viestiketjun otsikolla "Pieni kaivinkone helpottaa kaupunkien maanrakennustyöt". Ylläpidon puolesta tulkitsin tämän kuitenkin niin puhtaaksi mainonnaksi, ettei se ollut mitenkään sovelias keskustelulle tarkoitettuun osioon. Tästä syystä poistin viestiketjun.

Asia, eli uuden merkin tulo konemarkkinoille, on sinänsä mielenkiintoinen ja tärkeä, joten kopioin tähän maintenantin kahden viestin sisällön:

"Verrattuna suuriin kaivinkoneet, pienet kaivinkoneet käytetään laajasti kaupunkien rakentamiseen toimii niiden pieni koko tekee niistä joustavat jopa kapealla työympäristössä.
Koska pieni kaivinkone markkina kasvaa, monet valmistajat ovat asettaneet jalka tällä alueella, mikä vaikeuttaa asiakkaiden valita sopivan pieni kaivuri. Jotta saat käsityksen ostamisesta pienen kaivinkoneen, esittelemme teille joitakin käyttäjän mielipide kaivinkone Sany SY75C-9.
Mukaan omistajalle, lisäksi hyvä suunnittelu ja mukava ohjaamolla, SY75C-9 kaivinkone säästää polttoainetta paljon varsinkin työskennellessään alla S6 tilassa. Sen avulla laite kuluttaa enintään $ 4.5 polttoainetta yhden tunnin käytön. Vaikka aSY75C-9 kaivinkone ei ollut yhtä voimakas kuin iso kaivinkone, se voi täysin täyttää maanrakennustyöt.
With 3325 koneet myydään Kiinan markkinoilla vuonna 2013, Sany kaivinkone SY75C-9 osuus 29,5% markkinaosuus kesken samassa vetoisuus kaivinkoneet ja piti ensimmäinen paikka myynti kaikkien merkkien ja mallien käyttöiälle.
Hinta SY75C-9 on myös kilpailukykyinen joukossa samaan tuoteryhmään. Uudet käyttäjät löytävät kannattavampaa ostaa SY75C-9 sen suhteellisen alhaiset investointikustannukset. Mutta on tietoinen, että tämä kaivinkone soveltuu maanrakennustyöt parasta, mieluummin kuin kaivaa kivistöön."

"The price of SY75C-9 is also competitive among the same category of products. New users will find it more profitable to buy a SY75C-9 for its relatively low investment. But be aware that this excavator is suited for earthworks the best, rather than digging on stony ground."


http://www.sanyglobal.com/product/excavator/

Omana kommenttina sanoisin, että Sany ei ole mikään pieni tekijä. Keski-Euroopassa on näkynyt Sanyn valmistamia koneita jo useamman vuoden ajan ja maailman tilastossa Sany on parhaimmillan ollut viidenneksi suurin rakennuskonevalmistaja (2012/2013).
Telakeskus
Viestit: 6
Liittynyt: 17 Kesä 2016, 13:39

Re: Sany pyrkii Suomen markkinoille

Viesti Kirjoittaja Telakeskus »

Sinänsä merkki ei ole uusi näille markkinoille vaan sitä on jo tuotu erään firman toimesta aikoinaan. Se ei onnistunut ja tuonti lopetettiin. Myös itse olen käynyt koeajamassa koneet kiinassa muutama vuosi sitten, mutta sen kummempaa siitä ei saatu aikaiseksi.
Kone on ihan ok, mutta siitä huolimatta muut kinkit ovat päässeet markkinoille, Sany ei.

Syitä en ruotimaan ala, mutta esim. silloin moottoreina käytetyt jenkki Cummins ja Japsi Mitsut aiottiin korvata kiinalaisilla moottoreilla. Se, onko se oikea ratkaisu jää jokaisen omaan harkintaan ;)
Myös lyhytperäiset ns. SR-mallit eivät valmistajaa kiinnostaneet ainakaan jokunen vuosi sitten :shock:
Avatar
Diesel Power
Guru
Viestit: 559
Liittynyt: 05 Kesä 2016, 14:57

Re: Sany pyrkii Suomen markkinoille

Viesti Kirjoittaja Diesel Power »

Nettikoneessa on myynnissä Sany Hyvinkäällä josta sanotaan vuosimalliksi 2016 mutta mitään maahantuojaa noilla ei taida nyt olla täällä. http://www.nettikone.com/sany/sy-135-c- ... or/1530396
Telakeskus
Viestit: 6
Liittynyt: 17 Kesä 2016, 13:39

Re: Sany pyrkii Suomen markkinoille

Viesti Kirjoittaja Telakeskus »

Diesel Power kirjoitti:Nettikoneessa on myynnissä Sany Hyvinkäällä josta sanotaan vuosimalliksi 2016 mutta mitään maahantuojaa noilla ei taida nyt olla täällä. http://www.nettikone.com/sany/sy-135-c- ... or/1530396
Hinta ei näytä pahalle jos kone on CE-merkattu. Noita saa laajasti ilman merkkiä, mutta merkin kanssa vain jälleenmyyjän kautta euroopassa. Tuo voi olla ostettu jostain EU-maasta ja uitettu tänne.
Jos tuon kokoinen kone kiinnostaa niin voin sanoa, että paras kiinalainen raakakone. Lisävarusteita valittavissa paljon.
RH 6
Guru
Viestit: 145
Liittynyt: 13 Touko 2010, 23:49

Re: Sany pyrkii Suomen markkinoille

Viesti Kirjoittaja RH 6 »

Joskus sain kunnian tutustua Sanyyn yrityksenä vähän lähemmin ja vierailin mm. tehtaalla missä tekevät keskikokoisia kaivinkoneita. Tahtiaika oli kymmen minuuttia per kone ja vieressä odotti toinen käyttämätön tuotantolinja kaiken varalta. Työn laatu näytti päällisin puolin ihan hyvältä, mutta ajettavuudesta ja kestävyydestä en osaa sanoa mitään. Hydrauliikan filosofia vaikutti olevan tyypillistä Aasialaista kaivinkonetta, mutta samanlaisista tavaroista saa monenlaisen lopputuloksen.
jusape
Guru
Viestit: 919
Liittynyt: 01 Kesä 2011, 01:14
Paikkakunta: Yläne

Re: Sany pyrkii Suomen markkinoille

Viesti Kirjoittaja jusape »

Tuo , että " 1 - kone, kymmenessä minuutissa linjalta ulos " vähän kuulostaa laadullisesti epäilyttävältä .....
A-C TL20D -60, Scoopmobile model HP -53, H -5? HPD-69/70, Nuff: Univ Three -61, 460KKK-62, 460Turbo-64 n.450hv, Universal -54 (perkins engine), GMC 6-71(Detroit Diesel) -65 , 6V-53 - 82, BroomWade WR250, jne ...
RH 6
Guru
Viestit: 145
Liittynyt: 13 Touko 2010, 23:49

Re: Sany pyrkii Suomen markkinoille

Viesti Kirjoittaja RH 6 »

jusape kirjoitti:Tuo , että " 1 - kone, kymmenessä minuutissa linjalta ulos " vähän kuulostaa laadullisesti epäilyttävältä .....
Miten tuon nyt ottaa. Kun koneen rakentaminen on jaettu tarpeeksi pieniksi paloiksi kokoonpanolinjalle ja sinne tuodaan valmiiksi kasattuja osakokoonpanoja ja työvaiheet on hiottu hyvin, niin ei siinä laatu välttämättä kärsi. Yhdessäkin vaiheessa asennetiin nostosylinterin yläpäät puomiin kiinni ja samalla puomin työvalot. Tekemässä oli kolme miestä, joista yksi oli ohjaamossa ja kaksi molemmin puolin puomia sijainniltaan säädettävässä telineessä, jossa oli sylinteri tapin painamista varten. Toisen asentaessa sylinteriä puoleltaan, toisen puolen kaveri asensi valoa.

Mitä lyhyempi tahtiaika, niin sitä pitempi tuotantolinja. Pääkokoonpanolinjaa syöttävillä osastoilla ja alihankkijoilla pitää ollakin sitten aika paljon väkeä töissä tuolla tahtiajalla. Kunnon koeajo taitaa jäädä jälleenmyyjän tehtäväksi.
Avatar
Diesel Power
Guru
Viestit: 559
Liittynyt: 05 Kesä 2016, 14:57

Re: Sany pyrkii Suomen markkinoille

Viesti Kirjoittaja Diesel Power »

Tuppaa multakin aina unohtumaan että Putsmeister on Sanyn omistama nykyään. Monen mielestä Putsmeister on jopa betoni pumppauksen ykkönen. Kait se isoin on alallaan.
maintenant
Viestit: 1
Liittynyt: 04 Elo 2016, 05:43

Mini Excavator, Small Body with Big Power

Viesti Kirjoittaja maintenant »

As mini excavator, SY20C weights 1.75 tons, which is widely used in minor engineering construction including gardens, farmland and urban construction as well as lifting, crushing and dozing. As the representative of Sany mini excavator , SY20C looks much more compact and flexible.

SY20C mini hydraulic excavators adopt EPA Tier 4F engine, which is powerful and environmental friendly. The self-developed hydraulic adjusting technology and mature loading sensitive system greatly improve working efficiency with low fuel consumption. Mini excavator SY20C adopts anti-vibration system and noise reduction technology, guaranteeing safer and more comfortable operation. Being small and compact, SY20C is ease of operation and can be used in very narrow space. Equipped with reliable components and super design, SY20C is strong and powerful enough to deliver maximum performance in the toughest working conditions.

Sany provides maintenance guidance according to SY20C’s performance. The following guidelines should be followed in order to keep your mini digger stay in good condition all the time.
1. When the excavator is working, the bucket should not rise and fall heavily, and don’t collide with the truck and crawler belt.
2. The machine mustn’t be too close with the electric wire and the distance between excavator and electric wire should be kept as specified.
3. The bucket must fall to the ground when the driver is leaving, no matter the leaving time is long or short.
4. When the excavator is walking, the capstan should be in the back, the jib should be parallel with the crawler belt, the distance between bucket and ground should be about one meter. The slope should not exceed the maximum degree that mini excavator can bear.
Avatar
Hullu-Jussi
Guru
Viestit: 1816
Liittynyt: 25 Marras 2009, 09:58

Re: Sany pyrkii Suomen markkinoille

Viesti Kirjoittaja Hullu-Jussi »

Sany on piakkoin täällä. Maahantuoja ilmenee kuvasta.
Liitteet
stay-tuned_2020.jpg
stay-tuned_2020.jpg (66.7 KiB) Katsottu 6811 kertaa
Vastaa Viestiin