Sivu 1/1

Uusi Caterpillarkaivuri

Lähetetty: 13 Helmi 2010, 18:37
Kirjoittaja Hullu-Jussi
Löysin seuraavan "Caterpillarin virallisen" kuvan, joka esittää tulevaa 336E-kaivinkonetta. Huomio kiinnittyy sekä uudelleen muotoiltuun hyttiin että entistä korkeampaan koneosastoon. Selitykseksi viimemaitulle oli se, että uudet saastemääräykset vaativat laitteistoja, jotka vievät entistä enemmän tilaa. Lisäksi näyttäisi siltä, että perää on hieman lyhennetty, jolloin korkeutta joutuu kasvattamaan senkin takia. Onkohan tämä esillä Baumassa?

Re: Uusi Caterpillarkaivuri

Lähetetty: 14 Helmi 2010, 12:56
Kirjoittaja Northern 1010C
Mielenkiintoista... Enpä ole kerinnyt noihin uutukaisiin perehtyyn, kun on noitten edeltäjien tiimoiltakin kädet täynnä :D . Täytyykin tutkia...

Re: Uusi Caterpillarkaivuri

Lähetetty: 14 Helmi 2010, 16:42
Kirjoittaja hit 092
Joo. Onpahan paisunu tuo takaosa. Näyttää ehkä pykälää suuremmalta juuri noitten peltien takia. Mitähän tekniikkaa tuohon sitten lie survottu? Viime viikolla kun yhdestä Hitachista purettiin EGR systeemit pois, jatkuvien ongelmien takia (tämä uusi moottoriteknologia vaatisikin jo oman topicin). Mitähän uutta esim. hydrauliikan osalta uutuus tarjoaa, olen mielenkiinnolla odottanut milloin ensimmäiset sähköisesti esiohjatut koneet esitellään, Catillahan on jo 365 ja 385 C:t sähköisesti ohjattuja joten luultavasti se tulee jossain vaiheessa pienempiikin... Tarkempia specsejä tuosta en ainakaan minä vielä löytäny...

Re: Uusi Caterpillarkaivuri

Lähetetty: 19 Helmi 2010, 14:17
Kirjoittaja hit 092
Tuolla jotain juttua uutuudesta englanniksi:

http://www.sed365.com/earthmoving/cat-c ... tage-iiib/

Moottorina näyttäs olevan uusimmalla tekniikalla höystetty 9.3 litrainen. Dieselin hapetuskatalysaattorin, hiukkas-suodattimien ja muuttuvageometrisen ahtimen avulla polttoainetalouden sanotaan olevan 5% parempi ja se täyttää vuonna 2014 voimaan tulevat stage 3b päästönormit.

Polttoaineeksi suositellaankin vähärikkistä enintään 15 ppm moottoripolttoöljyä, ainakin Nesteen polttöljy täyttää tällä hetkellä rikittömyysvaatimukset (rikkiä max. 0,001 painoprosenttia). Rikitön polttoaine on käytännössä pakollista näille hapetuskatalysaattoreille ja hiukkas-suodattimille.

Uudistetussa ohjaamossa pitäisi sitten olla myös uusi näyttö jossa vakiona CCTV peruutuskamera.
336 E.jpg
336 E.jpg (31.22 KiB) Katsottu 8205 kertaa

Re: Uusi Caterpillarkaivuri

Lähetetty: 20 Helmi 2010, 16:20
Kirjoittaja ew130
Tuo perän korkeushan pakottaa kameraan jos aikoo kiinostaa mitä takan tapahtuu.

Re: Uusi Caterpillarkaivuri

Lähetetty: 20 Helmi 2010, 16:36
Kirjoittaja ew130
Osaatko "HIT 09" kertoa lisää hitashien takaisin kierrtys ongelmista.Samaa tautiahan tuleen mersun cdi- moottorien kanssa, mutta vasta jossain yli 200 000km jälkeen.Eli Kaivureissa ne "kilsat tulee" vasta vuosien päästä.Yli alkaa imusarjan poikkipinta-ala pienentyä karstan takia. Laitettinko sinnekin laippojen väliin umpilevyjä.
Vai mitä?
Pitikö ohjelmoida tietokonetta ym?

Re: Uusi Caterpillarkaivuri

Lähetetty: 30 Touko 2010, 14:05
Kirjoittaja hit 092
Caterpillar näkyy päivittävän myös raskaampaa päätä mallistosta. 345 on päivittynyt D sarjaan, moottorinaan C13 joka kuulostaa aikas pieneltä, verrattuna vaikka saman kokoluokan Hitachiin jossa voimanlähteenä 16 litrainen. Esiohjaus on vielä perinteinen hydraulinen, vaikka itse veikkasin että sähköinen esiohjaus olisi tullut mallistopäivityksessä myös pienempiin.
345 D.jpg
345 D.jpg (38.76 KiB) Katsottu 7946 kertaa
Myös 365 C korvautuu uudella 374 D mallilla. Vaaka näyttää uutuuden kohdalla 72600 kiloa. Moottorinaan C15 teholtaan 355 kilowattia, tuuletin on vaihtunut hydrauliikan pyörittämäksi ja ahtimen sisuskalut on valmistettu titaaniseoksesta. Hydrauliikan esiohjaus on sähköinen.
374 D.jpg
374 D.jpg (99.22 KiB) Katsottu 7946 kertaa

Re: Uusi Caterpillarkaivuri

Lähetetty: 27 Joulu 2010, 14:22
Kirjoittaja hit 092
Tuolla maailmalla sitten isot pojat tekee isoja yrityskauppoja. Eli Caterpillar ilmoitti laajentavansa konemallistoansa 800 tonnisiin kaivoskoneisiin, joten he ostivat Bucyruksen, kauppahinta 8,6 mrd dollaria. Mutkan kautta pillarin siipien suojaan näyttäisi tulevan myös Terexin kaivoskoneet, jotka Bucyrus puolestaan osti hieman aiemmin 1,3 mrd dollarilla.
bucyrus_rh400-2.jpg
bucyrus_rh400-2.jpg (38.56 KiB) Katsottu 7489 kertaa
Tästä virallisesti.
http://www.bucyrus.com/news/article/20101115_71755.aspx



Ja tämähän oli tietysti todella merkityksellinen uutinen meille suomalaisille, koska täällähän näitä Bucyrus-kokoluokan koneita myydään kuin siimaa... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Re: Uusi Caterpillarkaivuri

Lähetetty: 27 Joulu 2010, 19:57
Kirjoittaja Hullu-Jussi
Tuo on varmaan tähän mennessä merkittävin maanrakennuskonevalmistajien yrityskauppa 2000-luvulla. Edellinen yhtä suuri kauppa maailmalla oli Terexin laajentuminen 90-luvulla ja 2000-luvun ekoilla vuosilla, mutta se jakautui pariinkymmeneen eri ostokseen ja useamman vuoden ajalle, joten se ei samalla tapaa tuntunut isolta jutulta. Nyt sitten noita ostoksia on jo myyty poiskin (osakkeenomistajat alkoivat huolestua, kun rahat alkoivat huveta) ja tavallaan tämä Caterpillarin Bucyrus-kauppa on seurausta tuosta Terexin halusta myydä osiaan pois. Voisi arvella, että Bucyrus muuttui Caterpillarin kannalta erityisen kiinnostavaksi sen jälkeen, kun Bucyrus osti Terexin kaivoskoneet vuosi sitten. Niihin kun kuuluivat aikaisemmin O&K:n valmistamat RH-koneet. Netistä olen voinut seurata kaivosammattilaisten keskusteluja koneistaan ja on tullut sellainen vaikutelma, että noi RH-koneet ovat arvostettu todella korkealle.

Tämä kauppa ei ole ainoa Caterpillarin tekemä merkittävä yritysostos viime aikoina vaikkakin suurin. Hyvin merkittävää saattaa myös olla Caterpillarin laajentumispyrkimys aivan uusille toimialoille. Aika yllättävää on ollut Caterpillarin ryhtyminen rautatiekaluston valmistajaksi ja ratojen ylläpitourakoitsijaksi.

Tässä kuvia Bucyruksen perinteisestä vaijeritekniikasta, johon on uutena innovaationa yhdistetty pistokauhan varteen jättikokoinen hydraulisylinteri.

Re: Uusi Caterpillarkaivuri

Lähetetty: 30 Heinä 2011, 12:15
Kirjoittaja mauritz19
hit 092 kirjoitti:Caterpillar näkyy päivittävän myös raskaampaa päätä mallistosta. 345 on päivittynyt D sarjaan, moottorinaan C13 joka kuulostaa aikas pieneltä, verrattuna vaikka saman kokoluokan Hitachiin jossa voimanlähteenä 16 litrainen. Esiohjaus on vielä perinteinen hydraulinen, vaikka itse veikkasin että sähköinen esiohjaus olisi tullut mallistopäivityksessä myös pienempiin.
Liitetiedosto 345 D.jpg ei ole enää saatavilla
Myös 365 C korvautuu uudella 374 D mallilla. Vaaka näyttää uutuuden kohdalla 72600 kiloa. Moottorinaan C15 teholtaan 355 kilowattia, tuuletin on vaihtunut hydrauliikan pyörittämäksi ja ahtimen sisuskalut on valmistettu titaaniseoksesta. Hydrauliikan esiohjaus on sähköinen.
Liitetiedosto 374 D.jpg ei ole enää saatavilla