Sivu 1/1
Komatsu (120-3) ajomoottori vaihdettu ja vauhti on kova
Lähetetty: 08 Loka 2015, 09:48
Kirjoittaja Juhatee
Hei.
Komatsu 120-3 napavaihde hajosi heinäkuussa ja hankin tilalle korvaavan tuotteen. Tämä korvaava tuote on planeettapyörästöllä kun taas originaali (jos edes oli alkuperäinen..) oli 'kävelevä alennin'. Korvaavassa tuotteessa oli käsittääkseni nopeusalueen vaihtokin mahdollista mutta tulppasin sen 1/4" linjan tulpalla koska koneessa ei sellaista ole.
Sain navan paikalleen mutta se pyörittää telaa niin vinhaa vauhtia että jännittää.. Mittasin yhden kierroksen ajaksi uudella moottorilla 10 sekuntia kun vanha oli 18 sekuntia per kierros. En tiedä kumpi nopeus on lähempänä oikeaa. Nyt kuitenkin toinen tela pyrkii pyörimään siis miltei tuplanopeutta toiseen nähden. En ole vielä ehtinyt tutkimaan asiaa enempää kuin parin metrin liikuttelulla eessuntaas ja ilmassa telaa pyörittämällä.
Komatsun ohjeissa oletetaan että kumpikin moottori/vaihde ovat samanlaisia jolloin vianhaku keskittyy pumpun kulman shimmaamiseen mutta tässä tapauksessa vanhat moottori pyörivät tasatahtia niin tuo vianhaku ei oikein tunnu luontevalta.
Re: Komatsu (120-3) ajomoottori vaihdettu ja vauhti on kova
Lähetetty: 08 Loka 2015, 18:20
Kirjoittaja Juhatee
Kiinanpoika vastasi että vaihde pyörii odotetusti kovaa koska se on eri välityksellä kuin alkuperäinen. Odotin pientä eroa nopeudessa mutta en noin suurta.. Jos rajoitan tämän puolen pumppua ja lisään kulmaa toiselle puolelle, eivätkös kaikki muutkin liikkeet koe saman kohtalon?
Re: Komatsu (120-3) ajomoottori vaihdettu ja vauhti on kova
Lähetetty: 30 Marras 2015, 10:54
Kirjoittaja Varaosaparatiisi
Terve,
Me on ratkottu kyseisiä ongelmia muuttamalla hydraulimoottorin tilavuutta ja/tai vaihtamalla välityksiä.
Tässä tapauksessa nopeusero vaikuttaa niin suurelta, että en tiedä toimiiko kumpikaan keino?
Jos laitat tiedot sekä uuden että vanhan ajomoottorin tyyppikilvestä, voin laskea mitä asialle voi tehdä.
t.Varaosaparatiisi
Re: Komatsu (120-3) ajomoottori vaihdettu ja vauhti on kova
Lähetetty: 30 Marras 2015, 11:18
Kirjoittaja Juhatee
Uudessa moottorissa ei ole tyyppikilpeä ollenkaan.. Vanhastakin se on ajan saatossa hävinnyt.
Vanha oli käsittääkseni GM18.
Re: Komatsu (120-3) ajomoottori vaihdettu ja vauhti on kova
Lähetetty: 11 Joulu 2015, 15:29
Kirjoittaja Varaosaparatiisi
Se on harmi, koska vain tyyppikilven avulla ostaja voi varmistua että tavara on juuri sitä mistä kaupanteossa on puhuttu.
Lisäksi se takaa sen, että ajomoottoriin löytää varaosia myöhemmin.
Jos vanha moottori on GM18, niin mulla on jotain osia välitysten ja moottorin tilavuuden muuttamiseen.
Pitäisi laskea alennusvaihteen kannen alla olevien rattaiden hampaiden lukumäärät ja yrittää päätella malli niiden perusteella.
Re: Komatsu (120-3) ajomoottori vaihdettu ja vauhti on kova
Lähetetty: 31 Maalis 2016, 14:10
Kirjoittaja Juhatee
No nyt on tätäkin tutkailtu enemmän.
Tein hydrauliikan perushuollon jolloin 90 % letkuista oli irti ja öljyt luonnollisesti poissa koneesta. Kun sain tavarat paikalleen, ilmasin hitailla liikkeillä kaikki liikkeet ja ajelin pari kertaa 20 m pätkän eessuntaas.
Komatsun vanha alkuperäinen service manual sanoo uuden koneen arvoiksi seuraavaa:
Nosta yksi tela ilmaan, pyöritä sitä yksi kierros ja jatka pyörittämistä. Mittaa aika seuraavien viiden kierroksen ajalta. Aika tulee olla 37 +/- 2 sekuntia ja maksimi hyväksyttävä olisi 41 sek. Öljyn tulee olla 45-55 asteista ja moottorin käyntinopeus korkea.
Tuo mittaus tuotti vanhalla moottorilla 70 sekuntia (en tosin tajunnut pitää kaasua täysillä eikä öljykään ollut kuin max 30 asteista) eli nopeutta uupuu.
Uudella moottorilla kävikin mielenkiintoisesti: Eka kierros meni rauhallisesti ja toisen kierroksen alussa vauhti kiihtyi yhtäkkiä selvästi, ikäänkuin puolikas tilavuus olisi mennyt päälle. Tälle testille kokonaisaika oli 50 sek eli sekään ei ihan riitä Komatsun testin läpipääsyyn vaikka silmämääräisesti tela pyörii jo pirun kovaa. Minulle riittäisi hyvin tuo 50 sek mutta nyt vaikuttaa siltä että väännönpuute tuossa uudessa moottorissa ei selitykään täysin kiinanlaadulla vaan sillä että se menee itsestään kakkosvaihteelle kun sitä on käyttänyt aikansa(?)
Tuossa uudessa moottorissa on 2-nopeudelle tulppa kyljessä, olisiko se pitänyt yhdistää vuotolinjaan jos se ei ole käytössä? Ajattelin sellaista mahdollisuutta että siellä olevan ohjauskaran takapuolelle (tulpan puoli) pääsee kertymään painetta joka painaa karan ohjaamaan kakosvaihteen päälle vaikka sitä ei tarvita.
Re: Komatsu (120-3) ajomoottori vaihdettu ja vauhti on kova
Lähetetty: 01 Huhti 2016, 16:58
Kirjoittaja Juhatee
2-nopeuslinjan tulpan irroitus koneen seisottua noin vuorokauden päästi pienen ilmapihauksen eli ainakin siellä oli ilmaa (tai alipainetta kun en tiedä kumpaan suuntaan se pihahti..).
Tein letkun siitä vuotolinjaan ja testasin lyhyesti: Tela pyörii nyt 5 kierrosta 52 sekunnissa eli 2 sekuntia hitaammin kuin alkuperäisellä moottorilla oleva toinen tela. Riittää minulle vaikka se 10 sekuntia puuttuukin. Pitää vielä ottaa lämpimillä öljyillä uusi testi mutta alustavasti näyttää siltä että ongelmaa ei enää ole.
Re: Komatsu (120-3) ajomoottori vaihdettu ja vauhti on kova
Lähetetty: 29 Kesä 2016, 19:46
Kirjoittaja Telakeskus
Juhatee kirjoitti:2-nopeuslinjan tulpan irroitus koneen seisottua noin vuorokauden päästi pienen ilmapihauksen eli ainakin siellä oli ilmaa (tai alipainetta kun en tiedä kumpaan suuntaan se pihahti..).
Tein letkun siitä vuotolinjaan ja testasin lyhyesti: Tela pyörii nyt 5 kierrosta 52 sekunnissa eli 2 sekuntia hitaammin kuin alkuperäisellä moottorilla oleva toinen tela. Riittää minulle vaikka se 10 sekuntia puuttuukin. Pitää vielä ottaa lämpimillä öljyillä uusi testi mutta alustavasti näyttää siltä että ongelmaa ei enää ole.
Kun käytetään vain 1 nopeutta niin kytkentä tehdään juurikin tuolla tavalla.
