Sivu 1/1

Atlas vm.1990

Lähetetty: 18 Kesä 2012, 14:21
Kirjoittaja Jubemaster
Terve

Nyt olisi herra Kersantin seuraksi tarkoitus hommata pieni ympäri pyörivä telakone. Kiikarissa on Atlas 360 3,4t. Siinä on vaan vähän hydrauliikka vikaa.. Eli koneen "vasen puoli" on voimaton, vetomoottori ei jaksa pyöriä muuta kuin tela ylhäällä ja vasemman käden kontrollit, erityisesti kaivuupuomin käyttö tuntuu hitaalta ja voimattomalta. Mistähän moinen voisi johtua? Vai onko vastaus niinkin yksinkertainen että hydrauli pumppu on väsähtänyt? Onko kyseisessä koneessa kaksi hydraulipumppua? Voisiko niistä toinen olla entinen? Mitenkä kalliiksi mahtaa tulla jos pumpun joutuu korjauttamaan tai vaihtamaan kokonaan uuteen?

Löytyisikö jostain tietoa minkä valmistajan hydrauli kamat Atlaksessa on?

Ja kertokaahan ihan omia mielipiteitä, kannattaako ottaa riski ja lyödä myyjälle euroja kouraan vai onko parempi unohtaa kyseinen peli?

Re: Atlas vm.1990

Lähetetty: 04 Loka 2012, 12:16
Kirjoittaja arskatehtaalla
Mulla atlas 1004 pyöräalustainen, siinä on linde:n hydrauli kamat. Tuossa voi olla sama?
Jos vielä tätä tietoa kaipasit...

Re: Atlas vm.1990

Lähetetty: 03 Kesä 2013, 12:45
Kirjoittaja valtraN111
Heij sinä Atlas 1004 onnellinen omistaja ei sinulla sattuisi olemaan ohjekirjaa, hydrauli ohjekirjaa/kaaviota ja tai räjäytyskuva kirjaa?? Jos niin 0408353601 Tai sähköpostiini jarmo.numari@phnet.fi