Sivu 1/1

Takakaivurin hydrauliikka

Lähetetty: 31 Touko 2012, 10:26
Kirjoittaja allis1
Kone on Fiat-Allis FB7. Takakaivurin hydrauliikka on ilmeisesti varustettu jollain lukkoventtiilillä, koska vivuista ei tapahdu mitään jos moottori ei ole käynnissä. Lisäksi hytissä on vipu/hana jolla voi estää toiminnot myös moottorin käydessä. Jos hydrauliikassa on lukkoventtiili niin miksi puomi laskee itsestään koneen seisoessa? Eikö lukkoventtiilin pitäisi estää tämä?

Re: Takakaivurin hydrauliikka

Lähetetty: 31 Touko 2012, 16:45
Kirjoittaja Jappi
Ihan täysin tuntematta kyseisen laitteen toteutusta niin todennäköisesti nostosylinterin tiivisteissä on vikaa. Ja jos on esiohjattu hydrauliikka niin vivuista ei tosiaan tapahdu mitään jos moottori ei käy. Oli lukkoventtiileitä tai ei.

Re: Takakaivurin hydrauliikka

Lähetetty: 31 Touko 2012, 18:04
Kirjoittaja yölento
Joissain koneissa on paineakku että saa hätätilassa puomin laskettua hallitusti alas, siis esiohjatuissa koneissa.

Tapaukseen todennäköisin syy on juuri männän tiivisteen vuoto. Tai jos on esiohjattu kone niin voi varsinainen venttiilin karakin vuotaa.

Re: Takakaivurin hydrauliikka

Lähetetty: 31 Touko 2012, 18:31
Kirjoittaja allis1
Ok. Koneessa on hydraulinen esiohjaus. Eli täytyy alkaa sylintereihin tiivisteitä etsimään.