Sivu 1/1

Unohdettu Drott ?

Lähetetty: 27 Helmi 2011, 23:44
Kirjoittaja Jasa
Liekö unohdettu kun seissyt jo n25 vuotta samassa paikassa

Re: Unohdettu Drott ?

Lähetetty: 28 Helmi 2011, 20:08
Kirjoittaja Hullu-Jussi
Olisikohan tuossa samanlainen kone kuin tässä mainoksessa 60-luvun alkupuolelta. (Tai jos ei aivan samanlainen, niin ehkä numeroa pienempi?)

Re: Unohdettu Drott ?

Lähetetty: 03 Maalis 2011, 21:10
Kirjoittaja Mikki
Tuossa Drotissa on ajan hengen mukainen, silmiä hivelevä muotoilu juurikin tuon ohjaamon osalta. Sisäkuvassa näyttää kovin ahtaalta hytti tuon tuulilasin alapuolelta, mutta taitaa kuva vähän vääristää mittasuhteita.

Lähetetty: 06 Maalis 2011, 13:40
Kirjoittaja Heavy
Tutulla on tuollainen käyntikuntoinen Drott jota voisi kesällä kokeilla toimintaan. Jäänyt ajosta tauolle ja lähtee kuulemma tulille, kun lyö vaan akun paikoilleen. Kuvia siitä voisi kyllä tänne ottaa.

Re: Unohdettu Drott ?

Lähetetty: 22 Huhti 2011, 21:56
Kirjoittaja Northern 1010C
Jasa kirjoitti:Liekö unohdettu kun seissyt jo n25 vuotta samassa paikassa
Kuvasin tuon saman koneen joskus 15 vuotta sitten "polaroid" -kameralla, ja eipä ole juuri siitä muuttunut tuo...

Melko hyvänä pysynyt maaleiltaan kun on ollut täysin taivasalla, "vanhankansan" tapa ajaa koneet kuusen alle "suojaan" on ehkä pahinta, mitä "jäähylle" laitettavalle koneelle voi tehdä!!! (yleensä vanhankansan tavoissa ja toimissa on vinha perä, mutta tuo "puun alle suojaan" ei kuulu niihin!)

nimim. "muutaman koneen puun alta herätellyt"