Laahakauhakoneita.

Keskustelua tela- sekä pyöräalustaisista kaivukoneista
RH 6
Guru
Viestit: 145
Liittynyt: 13 Touko 2010, 23:49

Re: Laahakauhakoneita.

Viesti Kirjoittaja RH 6 »

Eikös Vesi-Pekalta jäänyt yksi Lima Libyaan? Lopussa tuli muistaakseni ongelmia maksujen saannin kanssa ja asiakkaan mielestä koneiden tullauksessakin oli ollut jotain ongelmaa. Maasta poistuttiin lopulta salaa ja loppu kalusto jäi sinne.
Avatar
Northern 1010C
Guru
Viestit: 166
Liittynyt: 01 Helmi 2010, 22:38
Paikkakunta: Hämeenlinna

Re: Laahakauhakoneita.

Viesti Kirjoittaja Northern 1010C »

RH 6 kirjoitti:Eikös Vesi-Pekalta jäänyt yksi Lima Libyaan? Lopussa tuli muistaakseni ongelmia maksujen saannin kanssa ja asiakkaan mielestä koneiden tullauksessakin oli ollut jotain ongelmaa. Maasta poistuttiin lopulta salaa ja loppu kalusto jäi sinne.
Kyllä se noin meni, sitä vaan en tarkkaan tiedä jäikö sinne 1250 vai 2400 vai molemmat :?:

No laitetaan kuitenkin muutama kuva koneesta, joka todistetusti on suomessa, eli kyseessä on jälleen Jukka Korpi Oy:n "sakemanni" Weserhütte W320 kuvattuna kesällä 2010.
Liitteet
pöy 033 (Medium).jpg
pöy 033 (Medium).jpg (74.57 KiB) Katsottu 7594 kertaa
pöy 031 (Medium).jpg
pöy 031 (Medium).jpg (68.26 KiB) Katsottu 7594 kertaa
-----------------------------------
5xJD 1010C, IH btd6, 2xZetor
tkunnas
Viestit: 4
Liittynyt: 31 Tammi 2011, 22:13

Re: Laahakauhakoneita.

Viesti Kirjoittaja tkunnas »

Lisätäänpä pari kuvaa omasta albumistani:

Kuva

Kuva

Loput kuvat näistä täällä:

http://vanhaatavaraa.blogspot.com/
Avatar
Heavy
Guru
Viestit: 558
Liittynyt: 31 Joulu 2010, 02:01

Viesti Kirjoittaja Heavy »

Tunnistakaapa tämä Lima jonka kaverini MV on kuvannut. Olisi mielenkiintoista tietää tästä tietoja 8-)

Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Betonipete
Aktiivinen käyttäjä
Viestit: 14
Liittynyt: 16 Tammi 2011, 01:50

Re: Laahakauhakoneita.

Viesti Kirjoittaja Betonipete »

Northern 1010C kirjoitti:
Heavy kirjoitti:Tässä kuvia Limasta. Malli mahtaa olla 1250? Joku voi varmistaa asian?
Kyllä tuo vaikuttaisi olevan Lima 1250, sillä eipä taida olla paljon vaihtoehtoja. Lima 1601 tuo tuskin on, vaikkakin Vesi-Pekat Oy sellaisenkin harvinaisuuden omisti jo vuonna 1956 (ilmeisesti ainoa suomeen tuotu?, mitähän sille tapahtui???).

Vesi-Pekat osti 1250:n uutena Mussalon satamatyömaalle vuonna 1963. Koneeseen oli pistokauha-, kuokkakauha ja laahakauhavarustus. Kone oli ahkera "maailman matkaaja" ja työskenteli suomen lisäksi ainakin irakissa, intiassa ja libyassa, jossa se muun muassa putosi mereen ja vietti siellä yli puoli vuotta, kone nostettiin ja kunnostettiin. Missähän kone on nykyisin?

Onko Heavyllä (tai kellään muulla) tarkempaa tietoa tuosta Jaaran 1250:sta ja sen historiasta?
Oliko Mussaloon kuitenkaan,sitähän tehtiin vasta 80-luvulla.Mussalon höyryvoimalaitos on varmaan tehty noihin aikoihin mutta eihän siellä kovin suurta satamaa ole?Ken tietää?
Jäbä
Aktiivinen käyttäjä
Viestit: 24
Liittynyt: 17 Joulu 2010, 09:57

Re: Laahakauhakoneita.

Viesti Kirjoittaja Jäbä »

Mun mielestä nuo ex-Jaaran Limat on 1200:sia tai sitten ne on 1250:sia, niitä on kuitenkin 2 kappaletta.
Avatar
Hullu-Jussi
Guru
Viestit: 1816
Liittynyt: 25 Marras 2009, 09:58

Re: Laahakauhakoneita.

Viesti Kirjoittaja Hullu-Jussi »

Siellä Mussalossa oli jokin isohko työmaa vissiin juuri 60-luvun ihan alussa, jossa oli suuret louhinnat. Niistä on entiset Vesi-Pekan työntkijät joskus jotain puhuneet. Kun pääsis kotona käymään voisi katsoa Sarkkisen Vesi-Pekat -kirjasta, mitä siinä on sanottu. Tässä koneella mulla on tämmönen kuva, joka on Vesi-Pekan "Pikku-Limasta" ja näyttäisi olevan aivan samanlainen kuin noissa Heavyn kuvissa oleva kone. Malli saattaisi olla tuo harvinainen 1601, mistä Northern 1010 mainitsi.

Jaaran Limat on minunkin muistaakseni 1250:siä ja tulivat Jaaralle MVR-Haka -systeemien yhteydessä eli ovat siis Vesi-Pekan entisiä.
Liitteet
Pikku-Lima.jpg
Pikku-Lima.jpg (87.81 KiB) Katsottu 7455 kertaa
Avatar
Heavy
Guru
Viestit: 558
Liittynyt: 31 Joulu 2010, 02:01

Viesti Kirjoittaja Heavy »

Tuossa näkyy 1601 Liman esite. Tuossa Hullu Jussin kuvassa näyttää kone samanlaiselle kuin kuvissa jotka laitoin.

http://www.fast-autos.net/diecast-cars- ... 13911.html
Avatar
Heavy
Guru
Viestit: 558
Liittynyt: 31 Joulu 2010, 02:01

Re:

Viesti Kirjoittaja Heavy »

Tässä yksi kaukaa otettu kuva Manitowoc 4600 laahakauhakoneesta.

Kuva
Avatar
Hullu-Jussi
Guru
Viestit: 1816
Liittynyt: 25 Marras 2009, 09:58

Re: Laahakauhakoneita.

Viesti Kirjoittaja Hullu-Jussi »

Tuo Lima 1601-esiteen kone on rakenteeltaan erilainen kuin kone noissa edellä olevissa kuvissa. Painoluokka voisi olla sama, mutta köysipukki on erilainen ja alavaunu selvästi modernimpi- Jaa-a, ota tosta nyt sit selvää.

Tuo punainen 4600 varmaankin Terramaren.
Vastaa Viestiin