valmet 8200 kaivinkone kokemukset

Keskustelua tela- sekä pyöräalustaisista kaivukoneista
Avatar
Valmet8200
Aktiivinen käyttäjä
Viestit: 44
Liittynyt: 08 Helmi 2014, 22:37
Paikkakunta: Salo / Oripää

valmet 8200 kaivinkone kokemukset

Viesti Kirjoittaja Valmet8200 »

Moro

olisi tarjolla tuollainen Valmetin vanha telakaivinkone. Ensimmäiseltä omistajalta ja tunteja 3800h.
mitäs tämmösestä kannattaa maksaa ja kokemukset kiinnostaa. Tietoa ei tunnu löytyvän mistään. Oisko jollain tekniset tiedot tuosta? Fordin kone?
Jappi
Guru
Viestit: 289
Liittynyt: 22 Marras 2011, 14:02

Re: valmet 8200 kaivinkone kokemukset

Viesti Kirjoittaja Jappi »

Hymasin tekele, jos on tiedossa vikoja niin kannattanee jättää väliin. Osat alkuperäisenä hintavia ja ei kauhean hyvin löydy muualta.
RH 6
Guru
Viestit: 145
Liittynyt: 13 Touko 2010, 23:49

Re: valmet 8200 kaivinkone kokemukset

Viesti Kirjoittaja RH 6 »

Yhden valokuvan nähneenä, näytti olevan Rexrothin pumppu ja Valmetin moottori siinä kyseisessä koneessa. Niitten suhteen ei ole ongelmia osissa. Jonkin verran koneenrakennuksen kanssa tekemisessä olleena sanoisin, että mitä todennäköisemmin kyseinen kone on rakennettu yleisesti saatavana olevista komponenteista. Tämä johtuu pienistä valmistusmääristä, juuri omaan käyttöön tehdyt osat ei ole kannattavia. Eli sepän vikaa omaavalle tuollainen kone ei ole mahdoton kapistus. Pitää vaan varautua siihen, ettei konetta saa aina ihan heti kuntoon, kun osat pitää etsiä itse ja mahdollisesti sovittaa paikoilleen.

Toki tuon pitää näkyä koneen hinnassa. En maksaisi siitä samaa mitä samankokoisesta Hitachista tai Catista. Itseä ei ehkä haittaisi niinkään tuo osa puoli, koska osat tälläiseen viitseliäs voi löytää halvallakin. Teräsrakenteet tuskin ovat yhtä kehittyneet kuin valtamerkeissä, se voi olla se isoin miinus.

Jos työkseen on tarkoitus kaivaa, niin sitten ei tälläinen harvinaisempi kone ole realistinen vaihtoehto.
Avatar
Hullu-Jussi
Guru
Viestit: 1816
Liittynyt: 25 Marras 2009, 09:58

Re: valmet 8200 kaivinkone kokemukset

Viesti Kirjoittaja Hullu-Jussi »

Olen ollut siinä käsityksessä, että valmet 8200 on täysin sama kone kuin Hymas 8200 ja ne tehtiin Norjassa. Valmet liittyy yrityksenä kiinteästi Hymasiin 80-luvulla, mutta en löytänyt juuri tähän hätään tietoa oliko kysymys omistusjärjestelyistä vai vain markkinointiyhteistyöstä. Hymas-traktorikaivurimalleissa on ollut joitain yhtäläisyyksiä ainakin Jameksiin, Valtroihin (6000?) ja Länkkäreihin.

Hymas muuttui 90-luvulle tultaessa Hymaxiksi ja 8200-mallin seuraajaksi tuli 840 ja sitten 940. Oman kokemukseni perusteella 8200 kilpaili lähinnä Åkerman 3:n kanssa ja muistutti enemmän normaalia kaivinkonetta kuin Åkerman. Tällä tarkoitan sitä, että Hymas kaytti enemmän tavanomaisempia muualta ostettuja komponentteja ja Åkermansilla tehtiin paljon itse. Tästä seuraa se, että nykykäyttäjän voi olla jossain määrin helpompaa pitää Hymasia toiminnassa kuin Åkeria. Varaosien saamiseksi tarvii jokatapauksessa osata ostosten tekeminen ulkomailta tai sitten täytyy olla hyvä suomalainen yhteistyökumppani, joka hankinnat hoitaa. Ja tietysti kone seisoo odotteluajan.
lannenmies
Guru
Viestit: 334
Liittynyt: 02 Kesä 2011, 15:16
Paikkakunta: Turku

Re: valmet 8200 kaivinkone kokemukset

Viesti Kirjoittaja lannenmies »

Moottori Valmet 411 D Pumput hammaspyörätyyppinen kolmoispumppu Hydraulisesti esohjattu Alavaunu B2/D2 siinnä jotain tietoja.Muistaakseni koneen huoltoon oli kiinnitetty erityisesti huomiota mm kaikki magneettiventtiilit oli koottu vasemman luukun alle.Kyseistä konetta sai myös kulmakaivuulla varustettuna.
Alan töitä maan vanhimmalla kalustolla.Vuodesta 1972.
Avatar
Valmet8200
Aktiivinen käyttäjä
Viestit: 44
Liittynyt: 08 Helmi 2014, 22:37
Paikkakunta: Salo / Oripää

Re: valmet 8200 kaivinkone kokemukset

Viesti Kirjoittaja Valmet8200 »

Kiitos tiedoista. Tästä lähdetään etenemään. Koneessa on tuo kulmakaivuu puomissa ja tietenkin ratkennut siitä. Tällä hetkelle laitettu jäykäksi jotta voi kaivaa. Onko tuollainen mahdoton korjata vai kannattaisiko suosilla antaa olla puomi jäykkänä.

Kone on varmaan aikalailla alkuperäisillä osilla. Huollettu aika aika harvakseltaan. Mikä näistä ruukaa mennä hajalle. Ajomoottori? Kääntökehä?

Niin ja se hinta? Mitä tälläsista ruukattu pyytää/maksaa?

http://www.autodb.no/anlegg/view/1529613#img10158230

tuossa aikalailla saman näkönen vehe. Onkohan tuostakin puomi jäykistetty...
Avatar
Hullu-Jussi
Guru
Viestit: 1816
Liittynyt: 25 Marras 2009, 09:58

Re: valmet 8200 kaivinkone kokemukset

Viesti Kirjoittaja Hullu-Jussi »

Linkitetyssä kuvassa on tavallisella yhtenäisellä puomilla oleva kone. Kulmakaivulaite oli vaihtoehto. Kulmakaivupuomi saattaa olla rakennettu pitkälti samoista osista kuin Hymasin mehumaijojen kulmakaivupuomit.
Kuvan kone on vanhalla hytillä eli alkupään koneita. Uudemmissahan on suora etuseinä.

Hinta-asia on sellainen, että siihen on vaikea ottaa kantaa, kun on kysymys harvinaisemmasta koneesta, johon ei suoraan voi katsoa netistä mitään yleistä keskihintaa. Asiaa ei yhtään helpota tämä nykyinen suhdannetilanne, jossa jotkut myyvät koneita hyvinkin alhaisilla hinnoilla.
Avatar
Valmet8200
Aktiivinen käyttäjä
Viestit: 44
Liittynyt: 08 Helmi 2014, 22:37
Paikkakunta: Salo / Oripää

Re: valmet 8200 kaivinkone kokemukset

Viesti Kirjoittaja Valmet8200 »

https://drive.google.com/file/d/0B6L1g8 ... sp=sharing

Löysin esitteen koneesta. Tuollainen kuvan kone kyseessä. Sopiva kone olisi kyllä omiin tarpeisiin.
Pillari
Aktiivinen käyttäjä
Viestit: 21
Liittynyt: 04 Huhti 2009, 11:29

Re: valmet 8200 kaivinkone kokemukset

Viesti Kirjoittaja Pillari »

Kävin tollasta joku vuosi sitten kokeilemassa, kun kone oli myynnissä, hinta tais olla jotain 7-8 tuhannen paikkeilla. Aika hitaalta ja alkeelliselta vaikutti äkkiseltään.
Harrastekoneena menee kyllä..
Ennenmin kyllä kattelisin Åkerin 3:sta tela-alustaisena, jos suunnilleen saman hintaisista ja kokoisista kyse.
Avatar
Valmet8200
Aktiivinen käyttäjä
Viestit: 44
Liittynyt: 08 Helmi 2014, 22:37
Paikkakunta: Salo / Oripää

Re: valmet 8200 kaivinkone kokemukset

Viesti Kirjoittaja Valmet8200 »

Kuva

Siellä se rannalla odottas. Ehkä ens viikolla pääsis kuljettamaan tiluksille.
Mitä huoltoja tuollaiselle vanhalle koneelle kannattas tehdä.
Tarkoitus olis huoltaa kone öljyjen ja voitelujen osalta. Missä kaikkialla öljyjä on jotka pitää vaihtaa ja mitä öljyjä minnekkin suosittelette?
Vastaa Viestiin