Salasanat esim foorumille

Täällä voi puhua vapaasti aiheista joille ei löydy muuta foorumia
Avatar
jani1
Guru
Viestit: 166
Liittynyt: 30 Kesä 2011, 11:14
Paikkakunta: Salo

Salasanat esim foorumille

Viesti Kirjoittaja jani1 »

Tarkistakaa salasananne. Omani löytyivät tältä listalta
Toki kannattaa omanharkinnan mukaan toimia tuollakin.
https://haveibeenpwned.com/Passwords
belarus mtz-50 67
Ex belarus mtz-521 4x4 75
Ex åkerman h12b 76
http://www.belkku.fi
Avatar
Hullu-Jussi
Guru
Viestit: 1816
Liittynyt: 25 Marras 2009, 09:58

Re: Salasanat esim foorumille

Viesti Kirjoittaja Hullu-Jussi »

Oman salasanan voi vaihtaa menemällä: Omat asetukset -> profiili -> kirjautuminen.

Ja muistutuksena, jos on ehtinyt unohtua, että foorumeilla ja muissa vastaavissa yhteyksissä ei pidä käyttää samaa salasanaa, millä kirjautuu turvallisuuden kannalta kriittisille yritystileille tai muissa sellaisissa yhteyksissä.
Pelkästään jollekin foorumille tai sometiliin johtavalla salasanalla ei saa aikaan kovin helposti ainakaan taloudellista vahinkoa, vaikka salasanan joku saisikin käsiinsä. Meidän perheessä esimerkiksi kaikilla on yksi ja sama yhteinen salasana omissa sometileissään emmekä näe siinä ongelmaa. Päinvastoin asiassa on hyvä puoli, että unohdettuani salasanan dementian iskettyä, voin kysyä vaimolta, mikä se meidän salasana taas olikaan. :mrgreen:
kaiborg
Viestit: 3
Liittynyt: 12 Helmi 2013, 01:10
Viesti:

Re: Salasanat esim foorumille

Viesti Kirjoittaja kaiborg »

Kaikkein tärkein sääntö on, että ei ikinä pidä käyttää sähköpostitilinsä salasanaa missään muualla.

Tämä siitä syystä, että jos menettää sähköpostinsa hallinnan, niin samalla menettää lähes kaikkien muidenkin verkkoidentiteettiensä hallinnan. Sähköpostiahan käytetään tyypillisesti varmistuksena kaikkeen muuhun. Yleisesti eri palveluista voi pyytää salasanan palautusta ja silloin muutokseen tarvittava linkki lähetetään sähköpostiin. Jos hallitset sähköpostia, hallitset lähes kaikkea muutakin.
Vastaa Viestiin