Sivu 1/1
D4 Kalkussa
Lähetetty: 06 Loka 2017, 19:31
Kirjoittaja RH 6
Sattuiko joku käymään puolustusvoimien huutokaupassa tällä viikolla? Siellä oli myynnissä hienokuntoinen Caterpillar D4 60-luvulta. Olikohan joku 3000 tuhatta tuntia mittarissa. Hintaa oli lopulta aika paljon. Taisi olla 22 000 € millä jäi ostajalle. Olisi ollut kyllä hieno laite, mutta ei noihin hintoihin harrastajat kykene. Toivottavasti meni hyvään kotiin. Vaikka tuntuu kalliilta, niin tavallaan ymmärtää sen miksi siitä maksettiin noin paljon. Vastaavan kuntoista konetta voi olla vaikea löytää, vaikka etsisi maailman laajuisesti.
Re: D4 Kalkussa
Lähetetty: 06 Loka 2017, 20:34
Kirjoittaja Hullu-Jussi
Tätäkö tarkoitat?
En ollut paikalla, mutta kuvassa kone näyttää hyvältä. Muutenkin näytti luetteloa katsoessa, että tällä kertaa olisi ollut jotenkin tavallista enemmän kohtuullista tavaraa myynnissä. Oli varmaan hyvä, etten lähtenyt sinne. Parantumaton Sulo Vileeni, kun olen.
Re: D4 Kalkussa
Lähetetty: 07 Loka 2017, 10:03
Kirjoittaja jusape
Vois olettaa, että kunto on keskimääräistä parempi....
Re: D4 Kalkussa
Lähetetty: 08 Loka 2017, 17:16
Kirjoittaja RH 6
Joo, tuo Jussin kuvan kone oli kyseessä. Uskoisin, että tuossa ei ollut mitään isompaa vikaa. Vinssin vaijerikin vaikutti uudelta. Armeija tunnetusti huoltaa koneita aika taajaan ja hommat mitä tuolla on tehty, ovat olleet olleet kevyitä, niin varmasti tuosta on saanut hyvän koneen.
Tuollaisella tuli armeijassa ajettua työkonekurssilla. Hieno peli.
Saattaahan sitä tulla ostettua tarpeetontakin kun tuollaiseen huutokauppaan menee, mutta ehkei pysty sanomaan Vileenin tapaan, kun halvalla sain. Hinnat eivät välttämättä ole kaikessa tavarassa erityisen kalliita, mutta eivät kyllä halpojakaan.