Sivu 1/1

Mikä liitin kyseessä??

Lähetetty: 27 Tammi 2019, 19:38
Kirjoittaja Cossukka
Tuollainen hydraulinen liitin olisi kyydissä, irlantilainen keksintö näytti olevan mutta muuta ei saanutselvää. Olisi tarkoitus alkaa jatko jalostamaan Zx 135 us puominpäähän kallistuvaksi liittimeksi? On varmaan 200t koneesta mutta periaatteessa s60 mitoilla tuo kiinnike.

Re: Mikä liitin kyseessä??

Lähetetty: 27 Tammi 2019, 19:58
Kirjoittaja Diesel Power
Mitä tekoa mahtaa olla noilla keskellä näkyvillä hampailla? Tuleeko kauhan etu puoli tässä kuvassa katsoen niin kuin oikealle?

Re: Mikä liitin kyseessä??

Lähetetty: 27 Tammi 2019, 22:04
Kirjoittaja Cossukka
Oikealle tulee kauhan etupuoli ja tuo hammas on lukitus "kynsi" toimii ja reunassa tietysti ohjuri "hammas". Hemmetin huono kuva kun muut oli tärähtäneitä.

Re: Mikä liitin kyseessä??

Lähetetty: 28 Tammi 2019, 10:36
Kirjoittaja Hullu-Jussi
Ei taida olla helppo tunnistettava. Varsinkin, kun erilaisia pikaliittimiä alkaa olla maailmalla todella paljon. Sen jälkeen kun pikaliittimen edut alettiin ymmärtää eri puolilla maaimaa, on näitä liitinjärjestelmiä tullut koko ajan uusia. Tosin aikaisempiakin on jo poistunut. Tämä saattaa olla juuri näitä poistuneita malleja. Vaikea sanoa. Muistuttaa jotenkin GB-liitintä, jonka näin muutama vuosi sitten (kuva alla, suoraa sivukuvaa pelkästä liittimestä ei löytynyt, joten varsinainen kytkentälaite näkyy vain osittain). GB:n nettisivuilta en tätä enää löytänyt, joten lienee tämäkin luettava näihin poistuneisiin.

Re: Mikä liitin kyseessä??

Lähetetty: 28 Tammi 2019, 16:47
Kirjoittaja Cossukka
Tein salapoliisi työtä ja sieltä paljastui rapsuttelun ja kilven argeologisen hipsuttelun jälkeen hill engineerin. https://www.hillattach.com/

Re: Mikä liitin kyseessä??

Lähetetty: 28 Tammi 2019, 17:07
Kirjoittaja Hullu-Jussi
Että sellanen... Mekaaninen periaate on järkevän tuntuinen. Joskin ehkä liittimestä tulee aavistuksen korkeampi kuin kilpailijoista, koska vinossa asennossa oleva lukitussylinteri tulee osin etummaisen kiinnikkeen yläpuolelle.

Netistä löytyi havainnollinen kuva nyt, kun nimikin oli tiedossa:

Re: Mikä liitin kyseessä??

Lähetetty: 28 Tammi 2019, 23:19
Kirjoittaja Cossukka
Ihan fiksun oloinen tuo uusi.. Tutkiskelin tuota kyydissä olevaa niin siinä ei ole tuota etulukitusta, ei tuo nyt ihan shaipalta vaikuttaisi jos jotain tarjoaisi. Koneessa on 270 puomi niin ei se haittaa jos vähän tulee korkeampi rakenne. Pitää vaan kallistuksesta tehdä mahdollisimman matala. Konekkaan tosin toimi vielä, saa nähdä mitä siitä selviä huomenna.

Re: Mikä liitin kyseessä??

Lähetetty: 29 Tammi 2019, 10:36
Kirjoittaja Diesel Power
Meneekö tuohon S-kiinnikkeen kauha kiinni? Tapin paikat näyttäis olevan samoilla kohilla noin osa puilleen.

Re: Mikä liitin kyseessä??

Lähetetty: 30 Tammi 2019, 08:30
Kirjoittaja Cossukka
Pituus on sama ja leveys on tuossa muutaman sentin alle, eli käy. Jos jaksaisi muokata niin muuttaisi tuon lukituksen s kiinikkeen tyyppiseksi.