JCB Turvalukko ei toimi

Keskustelua tela- sekä pyöräalustaisista kaivukoneista
powertorque
Viestit: 4
Liittynyt: 13 Joulu 2016, 23:39

JCB Turvalukko ei toimi

Viesti Kirjoittaja powertorque »

JCB JS 130 koneen porttikytkin ei pysäytä toimintaa. Merkkivalo syttyy, kun vivun nostaa ylös, mutta kaivuvivut toimii yhä. Sama juttu paneelin lukkonapista. Miten tuo lukkosysteemi toimii ja missä se sijaitsee?
Avatar
Hullu-Jussi
Guru
Viestit: 1816
Liittynyt: 25 Marras 2009, 09:58

Re: JCB Turvalukko ei toimi

Viesti Kirjoittaja Hullu-Jussi »

Muistaakseni noissa JCB-kaivureissa konsolissa on tavallinen katkaisia, josta piuha menee electronic control boxiin ja sieltä seuraava piuha esiohjauspuolen solenoidiventtiiliin. Venttiili päästää esiohjauspaineen eteenpäin, kun sille tulee virta. Näin se muistaakseni meni. Harvinaista olisi, jos solenoidiventtiili jäisi päälle-asentoon. Mieluummin se hajotessaan tekee toisin päin.
Jappi
Guru
Viestit: 289
Liittynyt: 22 Marras 2011, 14:02

Re: JCB Turvalukko ei toimi

Viesti Kirjoittaja Jappi »

Kunhan ei olisi ohitettu se venttiili rikkoutumisen takia...
powertorque
Viestit: 4
Liittynyt: 13 Joulu 2016, 23:39

Re: JCB Turvalukko ei toimi

Viesti Kirjoittaja powertorque »

Ei ole ohitettu. Se toimi aivan oikein aiemmin, mutta nyt ollut jonkin aikaa tuollainen. Se solenoidi siis saa virtaa jostain vaikkei pitäisi tai on muuten jumissa. Ohjaamon takana ahtaassa paikassa on jokin esiohjaukseen liittyvä venttiili, onkohan se se?
Vastaa Viestiin