Sivu 1/2

Ukkomestari 353C - Valtra 712 / retrohenkistä kuitukaivuuta

Lähetetty: 21 Touko 2018, 10:35
Kirjoittaja oh1hih
Tuoreema foorumilaisena en spotannut mitään erillistä videoketjua, mutta näkyy tänne sopivan uusikin ketju.
Enihau, ollaan tässä kotonurkilla lähialueilla harrastehenkisesti rakennettu alueelle valokuituverkkoja, tähänmennessä kaivuut on tapahtunut lähinnä tällä vetreällä Ukkomestari 353C lusikkahaarukalla:
https://youtu.be/K9nGpZydTro
Kuski on tuossakohden tosiaan ihan alkumetreillä (kirjaimellisesti, ensimmäinen kaapelioja eläissään jonka kaivurilla kaivoi). Ja kyllä neuvo "lisää kierrosta koneeseen" oli paikallaan =).

Samaan kuituverkkohankkeeseen liittyen tehtiin tienalitus hiukan tuoreemmalla kaivurilla, Kobelco E145W:
https://youtu.be/9mQUJsnykaU
Tuo kävi tosi kätevästi, onneksi maaperäanalyysini osui oikeaan eikä kivet tökkineet..

Hankkeeseen liittyen on myös ensimmäinen oma kaivuri tulossa lähiaikoina, hyvin hyvin pieni tosin =).
..ja oikeastaan siksi tänne jahkauduinkin.

Re: Ukkomestari 353C - Valtra 712 / retrohenkistä kuitukaivu

Lähetetty: 21 Touko 2018, 20:53
Kirjoittaja Diesel Power
Ei ole lusikkahaarukka mitenkään helppo ajettava. Noin niinku enste alkuun ainakaan.

Tien alittaminen tuolla tapaa kaivinkoneen kanssa oli uusi asia. Näytti toimivan.

Re: Ukkomestari 353C - Valtra 712 / retrohenkistä kuitukaivu

Lähetetty: 21 Touko 2018, 23:26
Kirjoittaja oh1hih
Itse en ole tosiaan eläissäni kaivanut kuin lapiolla ja paljain käsin, mutta jahka se pienenpieni Volvo jaksaa ilmestyä..

Toi alitustekniikka ei ole sikseen uusi keksintö, vastaavia on ihan kaupallisestikkin tarjolla, joskin nirsohan tuo on maalaadun suhteen, tollainen tasalaatuinen pehmeä savi oli selvästi suht helppo, ja ton koneen kanssa ei ottana koville.

(Huomasin muuten myös että tää ketju taisi mennä väärälle osastolle, mutta vaikuttaa foorumi aika hiljaiselta =/.)

Re: Ukkomestari 353C - Valtra 712 / retrohenkistä kuitukaivu

Lähetetty: 22 Touko 2018, 10:30
Kirjoittaja Hullu-Jussi
Ihan hyvin tämä viestiketju voi olla tässä kaivukoneet-otsikon alla. Olin jo aikeissa siirtää tämän kaivurikuormaajiin, mutta katsoessani jälkimmäisen olleen alitusvideon totesin, että siinä työskennellään kaivinkoneella, joten hyvässä paikassa ketju siinä mielessä on.

Mitä tulee foorumin vilkkauteen tai oikeastaan sen puutteeseen, näkisin asian niin, että Kaivinkoneet.com on profiloitunut aika vahvasti koneilla työskentelyn ammattiaelämään ja hyvin monet tänne kirjautuneista on urakoitsijoita, maanviljelijöitä, korjaajia, kuljettajia tai vähintään jonkin koneen omistajia. Iso osa niistä foorumilaisista, joita paremmin tunnen, ovat lähes koko ajan jossain työn teossa, joten aikaa ei hirveästi ole mihinkään somekirjoitteluun. Tänne sitten kirjoitetaan siinä vaiheessa, kun on välttämätön kysymys tai muuten enempi asiaa.

Onneksi on kuitenkin foorumilaisia, jotka postaavat tänne kevyempääkin asiaa. Niitä on mukava lukea ja/tai katsoa.

Re: Ukkomestari 353C - Valtra 712 / retrohenkistä kuitukaivu

Lähetetty: 22 Touko 2018, 20:28
Kirjoittaja jusape
Samaa mieltä et voi tässä omanaan olla.

Ja tosian, välillä täällä voi kestää päivän tai kolme, ennenkuin joku johonkin kysymykseen vastaa.
Eli älä Antti heti ala hätäilemään, jos saman päivän aikana, tai seuraavanaakaan vastausta tule kysymyksiin....

Re: Ukkomestari 353C - Valtra 712 / retrohenkistä kuitukaivu

Lähetetty: 27 Touko 2018, 15:16
Kirjoittaja Ec15bxtv
Niin,

Täällä ei vastaustiheys ole tee-se-itse facebook sivujen luokkaa, mutta vastaukset on usein muutaman kymmenen kertaa asiantuntevampia. Malttia... :mrgreen:

Re: Ukkomestari 353C - Valtra 712 / retrohenkistä kuitukaivu

Lähetetty: 28 Touko 2018, 02:13
Kirjoittaja oh1hih
Nooh, tyhjentelin tuossa jo Paukepäiväkuorman autosta ja aamulla lähdetään hakemaan yksi lelu lissee, Volvo EC15BXT liittyy kalustoon heti tuossa aamupäivästä. Mutta unille kai enste toviksi.

Re: Ukkomestari 353C - Valtra 712 / retrohenkistä kuitukaivu

Lähetetty: 29 Touko 2018, 00:19
Kirjoittaja oh1hih
Haettiin kaivuri, ja tulipa ekaa kertaa ikinä kokeiltua moista lusikkaa, aikalailla siististi tottelee keppien vatkausta. Ja oon aloittelija sillä levelillä joka ei ollut ennen 28.5. kertaakaan edes istunut kaivurin jakkaralla =D.

Haettiin kone turusta rahtiterminaalista tuolla mun kaappikuorkilla:
Kuva

Re: Ukkomestari 353C - Valtra 712 / retrohenkistä kuitukaivu

Lähetetty: 29 Touko 2018, 06:12
Kirjoittaja JURO
Hyvän vehkeen hait, itellä samanlainen. Pidä vaan ne telat levällään niin on paljon vakaampi.

Re: Ukkomestari 353C - Valtra 712 / retrohenkistä kuitukaivu

Lähetetty: 29 Touko 2018, 14:27
Kirjoittaja oh1hih
Eipä ole mallinimessä Veetä, tuo on siis EC15BXT, leviävä telasto löytyy EC15BXTV:stä. Ei tuo äkkiseltään kovin epävakaalta tuntunut tuolla kapoisellakaan, ja primääri käyttökohdehan on kaapeliojien kaivuu.