Sivu 1/1
Volvo 160 D
Lähetetty: 29 Maalis 2014, 14:26
Kirjoittaja Big A
Tervehdys, lähdin kysymään suoraan neuvoa ja perusteluja (jos aikaisempaa kokemusta) tuon Volvo,n taittopuomin perusteluja, sekä käyttötarkoituksen perään.
Itselläni äkkiä tulee vain lisä kustannus mieleen. . .
http://www.mascus.fi/maarakennus/kaytet ... cllie.html
Tarkoituksena vaihtaa hyvin palvellut Komatsu 130 v,2005 ajettu 13000h Niin uudempaan, mutta näillä myynti hinnoilla mieluimmin kerää käyttökokemuksia perusteluja, sekä mistä kannattaa kysyä tarjouksia/vaihtoa. Kiitos jo etu käteen
t, Big a oppipoika

Re: Volvo 160 D
Lähetetty: 29 Maalis 2014, 19:57
Kirjoittaja Hullu-Jussi
Sen verran on kokemusta taittopuomista - tai miksi sitä nyt pitäisikään kutsua, että pidän sitä joissain tilanteissa todella hyödyllisenä. Sen idea on siinä, että vetämällä pääpuomia jyrkemmälle mutkalle pääpuomi käytännössä lyhenee ja oikaisemalla pääpuomi taas pitenee ja kaivaminen voi tapahtua kauempana koneesta. Ahtaassa ympäristössä sen avulla voi isommallakin koneella pyöriä paremmin. Usein on ollut sellainen tilanne, että talojen tai puiden välissä pitäisi kaivaa jotain kanaalia ja lastata kaivumaat koneen takana olevaan autoon, mutta kone puomeineen ei tahdo mahtua kääntymään turhan kapeassa välikössä. Isosta koneesta saa ikäänkuin pienemmän taittopuomin avulla ja ei tarvitse kuin tinkiä hetkellisesti ulottuvuudesta.
Keski-Euroopassa taittopuomit ovat suosittuja juuri ahtaasti rakennettujen kaupunkien ja vanhojen kylien takia. Pyöräalustaisissa koneissa taittopuomi on usein muistakin syistä tarpeen. Varjopuolena on tietysti muutama tappi ja kuluva osa lisää sekä lisäpaino koneeseen.
Re: Volvo 160 D
Lähetetty: 30 Maalis 2014, 14:37
Kirjoittaja ARA131B
Hullu-Jussi kertoikin tuon ahtaassa kaivamisen eduista ja taittopuomi myös mahdollistaa ahtaassa paikassa ympäripyörähtämisen paremmin kuin jäykkä puomi. Lisäksi tiellä ajaminen on miellyttävämpää kun vetää puomin nippuun niin painopiste on keskellä konetta ja näkyvyys oikeanpuolen ikkunasta on hyvä. Itse ainakin tykkään kaupungilla ajaessa että puomin saa pois edestä tekemästä suurta katvealuetta oikealle puolelle. Raskaita taakkoja jos kantaa esim.haarukoissa niin kone pysyy paljon vakaampana kun painopisteen saa siirrettyä keskelle konetta ja taakan mahdollisimman lähelle. Omassa ajokissa on taittopuomi,oli edellisessäkin ja on tulevassakin.

Re: Volvo 160 D
Lähetetty: 30 Maalis 2014, 14:58
Kirjoittaja kumijussikuski
joo itsekin olen tullut siihen tulokseen että pyörä-alustaunen pitä olla taitto puomilla.. saa lisää sitä ulottuvuutta ja painavaa kantaa vähän paremmin kun normaalilla puomilla..
Re: Volvo 160 D
Lähetetty: 31 Maalis 2014, 23:19
Kirjoittaja Jappi
Lisäksi saadaan (varsinkin korkeisiin pyöräalustaisiin) lisää kaivusyvyyttä, tarpeen monesti esim. vesijohtohommissa.
Re: Volvo 160 D
Lähetetty: 10 Huhti 2014, 11:23
Kirjoittaja Big A
Kiitos alan osaajilta saaduista vastauksista. Näillä tiedoilla mennään ja katsotaan mihin päädytään.
Komatsu on toiminut hyvin, mutta aikansa kutakin ja jotenkin markkinat ovat muuttuneet taas viimeisestä hankinnasta. Joten himpu kutkuttaa raapaista maanpintaa ja ojan törmää jatkossa muullakin mallilla kuin hyvin palvelleella Komatsulla.
t, big a