Tiehöylien tuntilaskutus hinta?

Täällä voi puhua vapaasti aiheista joille ei löydy muuta foorumia
ew130
Aktiivinen käyttäjä
Viestit: 22
Liittynyt: 04 Huhti 2009, 01:15

Tiehöylien tuntilaskutus hinta?

Viesti Kirjoittaja ew130 »

Onko kellään hinta haarukkaa mitä tiehöylät laskuttaa.Ratios kerrottiin niistä olevan nykyisin pulaa kun destiakin vähentää höyliään ja turvautuu yksityisten yrittäjien kalustoon.Sen tiedän että talvihöyläys kuluttaa huomattavasti enemmän löpöä - voimansiirtoa - tappeja - runkoa ja tietysti terää.Arvelisin että jos kesällä silittelee sepeliä asfaltin pohjilla 60e/tunti niin talvella polanteen poistossa pitäis saada 90e /h.Kuskin palkka pysyy saman vakiona mutta kulut *2.Kertokaa aiheesta paremmin tietävät.
Avatar
Hullu-Jussi
Guru
Viestit: 1816
Liittynyt: 25 Marras 2009, 09:58

Re: Tiehöylien tuntilaskutus hinta?

Viesti Kirjoittaja Hullu-Jussi »

Katsoin Koneringin hinnastosta http://www.konerinki.fi/prices.htm, mitä he haluavat ja siellä oli 14:selle 64e/h ja 18:selle 68,50 e/h ja jääterälisä 8,50 e/h.
Uskoisin itsekin, että tuo 90e tunti tuntuisi sopivalta, jos raapii jäitä pois asfaltilta. Vaatii jonkin verran harjoittelua, että saa noi teräkulut pysymään kohtuudessa.
Vastaa Viestiin