Vanhoja työmaakuvia

Täällä voi puhua vapaasti aiheista joille ei löydy muuta foorumia
lannenmies
Guru
Viestit: 334
Liittynyt: 02 Kesä 2011, 15:16
Paikkakunta: Turku

Re: Vanhoja työmaakuvia

Viesti Kirjoittaja lannenmies »

Tossa 475:ssa ei tarvittu kameraa jos oli paha paikka katsoi vaan lattian läpi.Talvella tartti sitten kyllä ilma Webaston ja kolme vesipatteria sekä koivistolaisen.
Alan töitä maan vanhimmalla kalustolla.Vuodesta 1972.
Avatar
Hullu-Jussi
Guru
Viestit: 1816
Liittynyt: 25 Marras 2009, 09:58

Re: Vanhoja työmaakuvia

Viesti Kirjoittaja Hullu-Jussi »

Vanha työmaakuva tällä kertaa Amerikasta. Kone on Gradall G-1000 ja kuva on autoista päätellen otettu aikaisintaan 1960. Paikasta ei ole tarkempaa tietoa, mutta vaikuttaa siltä, että ollaan purkamassa raitiotiekiskoja. Tämä oli siellä maan tapa 60-luvun alussa. Olen ollut siinä käsityksessä, että raitiotiet purettiin suurimmasta osasta niistä kaupungeista, joihin raitiotiet oli rakennettu vuosisadan vaihteen tienoilla. Veikkaan, että raitiotiet olivat olleet vähintään parissa sadassa Amerikan kaupungissa.
Liitteet
Gradall-G-1000.jpg
Gradall-G-1000.jpg (190.38 KiB) Katsottu 9097 kertaa
Avatar
SML
Guru
Viestit: 643
Liittynyt: 01 Heinä 2013, 18:54

Re: Vanhoja työmaakuvia

Viesti Kirjoittaja SML »

Kuusan Maansiirto Oy tekemässä Heinola-Lusi -tietä 1994. Tämä kuva on saatu Raimo Kandolinilta.
Liitteet
Heinola-Lusi-1994.jpg
Heinola-Lusi-1994.jpg (123.03 KiB) Katsottu 8993 kertaa
Avatar
Diesel Power
Guru
Viestit: 559
Liittynyt: 05 Kesä 2016, 14:57

Re: Vanhoja työmaakuvia

Viesti Kirjoittaja Diesel Power »

Toi moottoritie linjan luohintaa tekevä firma on edelleen olemassa. Kuusan maansiirto oy on Kuusankoskelta josta saanut nimensäkin. Toiminta vissiin alkanut jo kuusi kymmen luvulla.
RH 6
Guru
Viestit: 145
Liittynyt: 13 Touko 2010, 23:49

Re: Vanhoja työmaakuvia

Viesti Kirjoittaja RH 6 »

Tuon ikäluokan Cat on jotenkin omaa silmää miellyttävä. Puomit ovat melko siron näköiset, mutta taisivat olla kohtuullisen kestävät. Onkohan tuo 229 malliltaan?
Avatar
Hullu-Jussi
Guru
Viestit: 1816
Liittynyt: 25 Marras 2009, 09:58

Re: Vanhoja työmaakuvia

Viesti Kirjoittaja Hullu-Jussi »

Näyttäisi minunkin silmään olevan 229. Ei tosin ole jäänyt Catin kaivinkonemallien erot mieleen mitenkään hyvin. Caterpillarin kaivinkoneista ennen 300-sarjaa tuli vaikutelma, että ne oli suunniteltu järkeviksi ja funktionaalisiksi. Kun ottaa huomioon sen aikakauden tekniikan. Koneiden huoltohommissa olen aina tykännyt, että turhista peltien pyöristyksistä ja muotoiluista on enempi haittaa kuin hyötyä. 200-sarjan kulkutasot ja kädensijat koneen ympärillä ovat asia, jota kaipaisi uudempiinkin koneisiin. Tuntuu välillä siltä, että suunnittelijoiden energia menee virtaviivaistamiseen ja erilaisten venkuroiden muotoiluun, kun tärkeämpää olisi suunnitella ne koneen pellit sillä tavoin aukeaviksi, että koneistoon pääsee hyvin käsiksi.

Tähän lisää yksi vanha työmaakuva, jossa on 200-sarjan Pillari. Kuva on tullut Maanrakennuskoneseuralle noin 10 vuotta sitten Juha Tenkaselta. (Saattaa olla, että sama kuva on jo joskus tullut laitetuksi tänne foorumille, mutta tässä nyt uusi versio, jota seuran sihteeri on korjaillut photoshopissa. Alkuperäinen väripaperikuva oli jo menettänyt lähes kaikki värinsä.)
Liitteet
Vesi-Pekan työmaalta.
Vesi-Pekan työmaalta.
Meri-Pekka-ja-Cat-225.jpg (133.79 KiB) Katsottu 8719 kertaa
Avatar
SML
Guru
Viestit: 643
Liittynyt: 01 Heinä 2013, 18:54

Re: Vanhoja työmaakuvia

Viesti Kirjoittaja SML »

Myös seuraavat kuvat ovat tulleet seuralle Tenkaselta. Niitä yritin vähän parannella, mutta värit oli ehtineet kadota niin kokonaan, että paremmaksi en saanut. Louheautokuva on suosikkini. Siinä on vauhtia.
Liitteet
Louheauto.jpg
Louheauto.jpg (97.2 KiB) Katsottu 8640 kertaa
Marion-7400-1.jpg
Marion-7400-1.jpg (218.5 KiB) Katsottu 8640 kertaa
Marion-7400-2.jpg
Marion-7400-2.jpg (159.55 KiB) Katsottu 8640 kertaa
Marion-7400-3.jpg
Marion-7400-3.jpg (131.56 KiB) Katsottu 8640 kertaa
Avatar
SML
Guru
Viestit: 643
Liittynyt: 01 Heinä 2013, 18:54

Re: Vanhoja työmaakuvia

Viesti Kirjoittaja SML »

Esso-mainoksesta leikattu kuva. Mainos on julkaistu 1967.
Liitteet
Broyt-Esso-mainos-1967.jpg
Broyt-Esso-mainos-1967.jpg (118.26 KiB) Katsottu 8341 kertaa
Avatar
SML
Guru
Viestit: 643
Liittynyt: 01 Heinä 2013, 18:54

Re: Vanhoja työmaakuvia

Viesti Kirjoittaja SML »

Yksi kuva jäi uupumaan aikaisemmasta postauksesta, jossa oli Juha Tenkaselta saatuja Vesi-Pekkaan liittyviä valokuvia. Kuvassa on Manitowoc-pistokauharuoppaaja töissä saksalaisella ruoppausfirmalla, joka myi tämän ruoppaajan myöhemmin Vesi-Pekalle. Kuvan takana lukee: Schwimmbagger "Manitowoc", Gewicht 620 t, Löffelinhalt 4,5 - 6 m3, im Einsatz an der zweiten Juragewässer-Korrektion.
Liitteet
Manitowoc.jpg
Manitowoc.jpg (148.87 KiB) Katsottu 8264 kertaa
Avatar
Hullu-Jussi
Guru
Viestit: 1816
Liittynyt: 25 Marras 2009, 09:58

Re: Vanhoja työmaakuvia

Viesti Kirjoittaja Hullu-Jussi »

Nyt, kun on ollut näitä Vesi-pekan vanhoja työmaakuvia, niin ajattelin laittaa yhden minulta löytyvän. Sain - tai paremminkin otin - tämän kuvan mukaani, kun olin tyhjentämässä Terra-Maren korjaamoa Masalassa rakennuksen purkamista varten. Huomasin silloin, että toimistosiiven ilmoitustaululle oli jäänyt pari vanhaa valokuvaa, jotka ilmeisesti eivät olleet enää kiinnostaneet ketään. Ne olivat haalistuneet lähes näkymättömiksi. Kahdessa kuvassa oli Vesi-Pekalla ollut Gradall 1000 ja tässä yhdessä oli Lima 2400. Kiitokset Marjalle kuvan restauroimisesta.
Liitteet
Lautta-Naantalissa-korj.jpg
Lautta-Naantalissa-korj.jpg (133.25 KiB) Katsottu 8172 kertaa
Vastaa Viestiin