Hullu-Jussi kirjoitti:Eräistä yksityiskohdista päättelen, ettei tuo Kobelco ole kauhean paljon ajettu.
Mitähän ne yksityiskohdat mahtavat olla?
En itse asiassa tiedä paljonko tuolla on ajettu, tuntimittari on pysähtynyt jo aiemmin. Edellinen omistaja oli ollut joku maanviljelijä joten kone ei varmaan ihan päivittäisessä käytössä ole ollut - eikä meilläkään tule kuin muutama sata tuntia kesässä.
Olen kyllä ollut ihan yllättynyt kuinka hyväkuntoinen tuo kone loppujen lopuksi olikin (onkin). Kun lähtee ostamaan käytettyä kaivinkonetta vailla minkäänlaista asiantuntemusta niin perusoletus on, että hyvällä tuurilla saa koneen joka on rikki puolet ajasta ja huonolla tuurilla saa koneen josta hajoaa heti joku niin hankala osa, ettei sitä saa kuntoon enää ikinä. Tuosta ei ole tarvinnut vielä kuin pari hydrauliletkua vaihtaa uusiin.
Hullu-Jussi kirjoitti:Kauha muuten näyttäisi olevan vielä aivan tehtaan alkuperäinen.
Tämäpä olikin mielenkiintoinen tieto. Kauhaa ei varmaankaan sitten ole koskaan irrotettu, joten siitä tulee oletettavasti erään sortin operaatio. Tuo kynsikauha on tosi hyvä meidän kivisessä maassa, mutta tasaraunainen kauha olisi myös hyödyllinen - kynsikauhalla kun tulee aika rouheaa jälkeä. Ja kaivettuani kesällä 80 metriä salaojaa lapiolla tulin siihen tulokseen, että myös salaojakauha pitäisi olla. En vaan ole vielä ehtinyt perehtyä kauhan kiinnikkeiden ihmeelliseen maailmaan. Toivottavasti tuossa on joku yleisesti käytössä oleva kiinnike.