"Harrisveaker" 60 tonnia

Keskustelua tela- sekä pyöräalustaisista kaivukoneista
mc2894
Aktiivinen käyttäjä
Viestit: 11
Liittynyt: 09 Syys 2015, 18:05

"Harrisveaker" 60 tonnia

Viesti Kirjoittaja mc2894 »

Olisin ihan uteliaisuudesta tiedustellut olisiko mitään kuvia"Harrisveaker"nimisestä,nimi ei varmaankaan ole ihan oikein,kaivinkoneesta.Sattui semmoinen tapaus aikoinaan 23.7.1965 isäni oli tulossa Kemin suunnasta lavetilla,kyydissä oli "Harrisveaker"jonka paino oli almanakan mukaan 60 t.,,,sitten puomi rysähti hytin päälle ja paskaksi meni mersun hytti ja äijä jäi väliin,mutta ei ollut äijän vuoro silloin lähteä kuleksimasta maanpäältä..
savimies
Guru
Viestit: 114
Liittynyt: 11 Kesä 2009, 00:13
Paikkakunta: Tuusula
Viesti:

Re: "Harrisveaker" 60 tonnia

Viesti Kirjoittaja savimies »

Tarkoitat varmaankin P&H merkkiä ? Meillä voi olla jotain kuvia arkistossa pienemmistä koneista, tutkin asiaa.
Maansiirtokonepurkaamot Maansiirtopalvelu Ky ja Vetoko Oy. Twitter: @konepurkaamo Facebook: maansiirtopalvelu ky
mc2894
Aktiivinen käyttäjä
Viestit: 11
Liittynyt: 09 Syys 2015, 18:05

Re: "Harrisveaker" 60 tonnia

Viesti Kirjoittaja mc2894 »

En tiedä minkä merkkisestä,,,,lueskelin isäni jättämisistä "almanakoista"mitä kaikkea sitä oli kuljettanut aikoinaan.Almanakkoja on 50-70 luvulta joissa mainitaan esim.helmikuun 21.1964 VesiPekan Liman runkon siirto 25/tonnia,Oilankaniemi-kemijärvi.
Avatar
Heavy
Guru
Viestit: 558
Liittynyt: 31 Joulu 2010, 02:01

Re: "Harrisveaker" 60 tonnia

Viesti Kirjoittaja Heavy »

mc2894 kirjoitti:En tiedä minkä merkkisestä,,,,lueskelin isäni jättämisistä "almanakoista"mitä kaikkea sitä oli kuljettanut aikoinaan.Almanakkoja on 50-70 luvulta joissa mainitaan esim.helmikuun 21.1964 VesiPekan Liman runkon siirto 25/tonnia,Oilankaniemi-kemijärvi.
Onko mitään kuvia näistä kuljetuksista? Onko lisää tietoja Lima koneiden siirroista?
Vastaa Viestiin