Hydrauliikka hanix

Keskustelua tela- sekä pyöräalustaisista kaivukoneista
Hanix
Viestit: 3
Liittynyt: 18 Joulu 2014, 07:33

Hydrauliikka hanix

Viesti Kirjoittaja Hanix »

Eli vikana on, ettei etulana pysy ylhäällä, nousee mutta laskee heti.
Entinen omistaja oli laittanut sylinteri päähän palloventtiilin jolla saanut pidettyä lanan ylhäällä

Nyt kun pääsin venttiilipöytään käsiski niin kun vivusta vääntää venttiiliakselia sisään päin niin loksahtaa ja naksahtaa venttiilipöydässä

lanan kara keskellä venttiilipöytää niin rupesin entä jos tulppaisin venttiilipöydästä lanan lähdöt ja ostaisin erillisen
2-toimisen venttiilin jolla ohjaisin lanaan? Vai toimiiko pöytä niin että kaikki pitöö toimia että öljy kiertää oikein?

Vai toimiiko enään kunnolla? Kun nyt ääriasennoissa kone hyytyy ja sammuu. Voiko vaikuttaa tuon lanan toimimattomuus siihen?
Avatar
Hullu-Jussi
Guru
Viestit: 1816
Liittynyt: 25 Marras 2009, 09:58

Re: Hydrauliikka hanix

Viesti Kirjoittaja Hullu-Jussi »

Puskulevyn (tai jonkin muun hydraulisylintein varassa olevan laitteen) vajoaminen johtuu aina vuodosta jossain kohtaa. Jos ulospäin ei vuoda öljyä, niin sitten vuotaa sisäisesti. Monasti vuoto johtuu sylinterin männän tiivisteestä, mutta tässä tapauksessa se ei ole ongelman syy, koska sylinteriin lisätty palloventtiili estää vajoamisen. Jäljelle jää enää kaksi mahdollisuutta: läpivienti ylävaunun ja alavaunun välillä tai sitten venttiilipöydässä puskulevyä ohjaava osuus tai siihen liittyvä paineraja.

Venttiilipöydästä voi hyvin jättää yhden osuuden käyttämättä. Se ei vaikuta muihin toimintoihin. Hankaluus on siinä, että uudelle lisäventtiilille ei saa helpolla oikein mistään syöttöä. Ellei sitten ottaisi lisähydrauliikasta tai jostain sähköisen venan avulla. Taitaa olla helpompi korjata olemassa oleva vika.

Venttiililohkossa vika voi olla esim. jumittuva kara tai huonosti toimiva karan ohjaus. Yleensä pikkukaivureissa puskulevyä ohjataan vivusta vaijerin välityksellä. Vanhemmiten vaijerivälitteinen ohjaus jumii herkästi. Kolahtelevä ääni suuntaventtiilissä voi johtua joskus venttiiliin päässeestä ilmasta.

Jos kone sammuu liikkeen ääripäässä, niin voisiko paineenrajoitusventtiili olla rikki?
Hanix
Viestit: 3
Liittynyt: 18 Joulu 2014, 07:33

Re: Hydrauliikka hanix

Viesti Kirjoittaja Hanix »

Joo nämä hydrauliikat ei hirveän hyvin ole hallussa, kaivinkone hallitaan ihan vivustolla suoraan venttiilipöydästä eli ei ole sähköohjausta lainkaan.
Puskulevyn vivuston olen katsonut ja se toimii, kolahdus ja loksahdus kuuluu noin puolessa välissä vivun liikerataa ja selvästi venttiilipöydästä

Joo hydrauliikkaa ei vuoda ulkoisesti mutta jos ylävaunun läpivienti vuotaa, 'niin eikö se näkyisi maassa?

Muuten tekisi mieli korjata puskulevyä ohjaava venttiili, mutta on venttiilipöydän keskellä ja joutuu purkaamaan puolet pöysdästä? että pääsen käsiksi venttiiliin ja veikkaan etten enään saa ehjänä kasaan :D

Koneessa ei ole muutakun vasarahydrauliikka, eli miten onnistuisi, jos vain katkaisisin menon vasarahydraliikan letkun ja laittaisin siihen 2-toimisen erillisen venttiilipöydän ja paluu myös vasarahydraliikasta?

Missähän yleensä paineenrajoitinventtiili sijaitsee kaivinkoneessa?
Avatar
Hullu-Jussi
Guru
Viestit: 1816
Liittynyt: 25 Marras 2009, 09:58

Re: Hydrauliikka hanix

Viesti Kirjoittaja Hullu-Jussi »

Onko tämä kone muuten puolitoistatonninen Hanix, 15 tai jotain sen kaltaista?

Noissa pikkukaivureissa on aika yksinkertainen venttiipöytä. Paineenrajoitusventtiili on pöydässä päätykappaleessa ja puomin ja kauhan sylintereitä varten on omat erilliset paineenrajoitusventtiilit yleensä kyseisten lohkojen kohdalla. Mutta nämä eivät tässä tapauksessa liity varmaankaan tähän puskulevyn ongelmaan. Läpivienti vuotaa usein sisäisesti eli vierekkäisten kanavien kesken. Vuotoa ei välttämättä huomaa, koska vuotava öljy voi päätyä paluulinjan kautta tankkiin.

Vasarahydrauliikasta voi ottaa tietysti syötön ja lisätä puskulevyn kaksitoimista sylinteriä ohjaamaan erillisen suuntaventtiilin. Silloin tarvitsee painaa ensin vasrahydrauliikka päälle ja valita sylinterille suunta joko ylös tai alas tästä lisäventtiilistä. Letkuja ja liittimiä tarvitaan jokunen että ei sekään ihan vaivatonta ole.

Puskulevyn venttiililohkon täytynee olla hyvin simppeli. Todennäköisesti siellä on vain pääkara ja keskitysjousi ja ehkä erillinen pieni vastaventtiili. Karan jousi tietysti voi olla poikki ja aiheuttaa sen äänen. Ja jos kara ei keskity, voi se jäädä päästämään painetta ohitseen ja siitä syystä puskulevy laskeutuu.
Avatar
Diesel Power
Guru
Viestit: 559
Liittynyt: 05 Kesä 2016, 14:57

Re: Hydrauliikka hanix

Viesti Kirjoittaja Diesel Power »

Sen läpiviennin vuotamisen tai vuotamattomuuden voi katsoa laittamalla vaikka samanlaisen palloventtiilin heti sinne suuntaventtiililtä läpiviennille lähtevään letkuun.
Vastaa Viestiin